Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Karaosmanoğlu, “Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklete Binin” Dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 4.10.2015 11:26
Başkan Karaosmanoğlu, “Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklete Binin” Dedi
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli halkını bisiklet kullanımı konusunda daha aktif olmaya çağırdı.
Yıllardır halkın içerisinde ’Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik’ amaçlı organizasyonlar düzenleyerek farkındalık projeleriyle topluma örnek olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sağlıklı yaşam için bisiklete binelim. Halkımızın bu noktada daha aktif olmasını istiyorum. Şehrimizde ki doğal yürüyüş parkurları da ’Sağlıklı Yaşam’ için önemli bir kazanımdır. Yürüyüş ve bisiklet güzel bir hayat için bizlere destek olacak önemli aktivitelerdir” dedi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 18 Ağustos 2014 tarihinde 18 istasyon, 208 park istasyonu ve 136 bisiklet ile Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi hayata geçirerek vatandaşların kullanımına sunuldu. Kocaeli’de bisiklet kullanımı ve ulaşım noktasında ki talep her geçen gün artıyor. Üyeler tarafından bisikletler bugüne kadar 4 milyon 400 bin dakikadan fazla kullanıldı. 2016 Yılı KOBİS Genişleme Projesi kapsamında ihale hazırlıklarına başlanarak, istasyon sayısının 18’den 36 istasyona, mevcut bisiklet sayısının da 136’dan 200 yeni bisiklet alınarak toplamda 336’ya çıkartılması hedefleniyor.
Yenilikçi Ulaşım Projeleri kapsamında değerlendirilen KOBİS, sürdürülebilir hareketlilik, destekleyici uygulamalar, saha ve ağ yapısı itibariyle Kocaeli toplu ulaşım sistemlerine verdiği katkıdan dolayı Türkiye’nin diğer şehirlerinden de örnek alınıyor. Vatandaşların kullanımı için kar amacı gütmeden devam eden KOBİS, sürdürebilir olması ve yeni istasyonlar açılarak daha fazla vatandaşımıza hizmet verilmesi amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet çerçevesi daha da büyütülerek Kocaeli’nin tüm ilçelerinde yaygınlaştırılması için çalışmalarına hızla devam ediliyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Düzenli fiziksel aktivitelerin, halkımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutma ve sağlıklarını koruma noktasında olumlu etkileri mevcut. Bizde 12 yıldır amacımız bu noktada vatandaşlarımızın yanında olmak ve bu konuda bir kültürün oluşmasına katkı sağlamak. Şehir yaşantısı içinde düzenli spor yapma, fiziksel aktiviteleri görev anlayışıyla hayatın içerisinde görme maalesef henüz istediğimiz seviyede değil. Gerek Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları gerekse biz yerel yöneticilerin spor kültürünün yaygınlaştırılması için çalışmalarımız sürüyor. Özellikle bisiklet sporunun yaygınlaştırılmasını önemsiyor, bu noktada projeler üreterek kentimize pozitif enerji vermeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
Sağlık Bakanlığı da bu yılsonuna kadar 40 bin bisiklet dağıtacağını, gelecek yıl hedeflenen rakamın 300 bin olduğunu 2018’e kadar toplam bir milyon bisiklet dağıtacağını açıklayarak önemli projeyi hayata geçireceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Karaosmanoğlu, “Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklete Binin” Dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN