Karatay’dan enerji hamlesi

Giriş Tarihi: 19.5.2017
Karatay’dan enerji hamlesi

Karatay Belediyesi bölgenin güneş enerjisi potansiyelini değerlendirmek amacı ile Tatlıcak Mahallesi’ne kurduğu panellerle elektrikte yeni bir dönem başlattı

Tatlıcak Mahallesi'ne kurulan güneş enerjisi elektrik santraliyle birlikte Karatay Olimpiyat Parkı'nın elektrik yükü büyük oranda hafifledi. Tatlıcak Mahallesi'ne kurulan güneş enerjisi elektrik santrali 3 bin 770 metrekare arsa üzerine yapıldı. 1 milyon 218 bin 940 TL'ye mal olan güneş santralinin ürettiği elektrik Olimpiyat Parkı'nın elektrik ihtiyacının yüzde 85'ini karşılıyor.

'BİZİM İÇİN ARTI BİR DEĞER'
Karatay Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma sayesinde elektrik maliyetleri düşürüldü. Öte yandan, güneş enerji santralinin diğer elektrik üreten santraller gibi doğaya bir zararı bulunmuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, "Çevreye zarar vermemek açısından kendimizi şanslı görüyoruz. Doğal bir ortamda, doğal enerji elde ediyor olmak, sıfır karbon emisyonuyla çevreye zarar vermeden böyle enerji üretiyor olmak bizim için artı bir değer" dedi. Başkan Mehmet Hançerli, "Güneşli gün sayısının fazla olduğu ilimizde böyle bir fırsattan biz de yararlanmak istedik. Belediyemiz Olimpiyat Parkı'nın elektriğini üreterek maliyetini büyük oranda düşürdü. Belediyemiz için ayrı ve önemli bir gelir kaynağı olacak" ifadelerine yer verdi.

PROJE MEVKA DESTEĞİYLE YAPILDI
Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Olimpiyat Parkı'nın yıllık enerji tüketiminin 432,232 kwh olduğuna olduğuna dikkat çekerek, güneş enerji santralinin kurulumunun ardından elektrik enerjisinin %85'inin belediye olarak kendileri tarafından üretildiğini ve böylece ciddi tasarruf sağlandığını vurguladı. Güneş enerjisinden faydalanılarak Olimpiyat Parkı'nın elektrik ihtiyacının karşılanmasına yönelik projeyi hayata geçiren Karatay Belediyesi çalışmayı Mevlana Kalkınma Ajansı ile birlikte yürüttü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karatay’dan enerji hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN