Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir günde 2 kalp kapağı ameliyatı

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde mitral kapağında şiddetli yetmezlik bulunan iki hasta aynı gün ameliyat edildi. Hastalar sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 18.5.2018
Bir günde 2 kalp kapağı ameliyatı
Mitral kapağında şiddetli yetmezlik nedeniyle ameliyat edilen 60 yaşındaki Arafa Sarı, böyle bir rahatsızlığının farkında olmadığını ve hacca gitmek için yaptırdığı kontrollerde fark edildiğini söyledi.

TEŞEKKÜR ETTILER
Tetkiklerinde mitral kapağında şiddetli yetmezlik saptanan 70 yaşındaki Nuh Söbüçovalı ise, bu tür hastalıkların ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, "Belirli aralıklarla check up yaptırırım. İzmit'te yaptırdığım son kontrolde kalp kapağında sorun olduğunu tahmin ettiler. Tam donanımlı bir merkez olmadığı için tam bir şey söyleyemediler ve ben de buraya başvurdum. Ameliyat olduk ve şimdi de taburcu olmayı bekliyoruz" dedi. Kalp kapağı onarılarak sağlığına kavuşan Sarı ve Söbüçovalı, ameliyatlarını gerçekleştiren doktor ve ekibe teşekkür etti.

TECRÜBELİ EKİP
Mitral kapak hastalığının sık görüldüğünü kaydeden Meram Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Niyazi Görmüş, "Bu hastalıkta kapakta ya darlık ya da yetmezlik oluyor. Aynı gün ameliyat ettiğimiz biri 70 diğeri 60 yaşında olan hastalarımızda yetmezlik dediğimiz kaçaklar vardı ve biz onlara onarım yaptık. Bunun önemli olmasının sebebi, bu hastalar kan sulandırıcı ilaç kullanmayacaklar ve ilerleyen hayatlarında mekanik veya biyolojik bir kapağın problemleriyle uğraşmayacaklar çünkü kendi kapakları var. Yaptığımız sıradan değil komplike bir kapak onarımı. Tabi bu ameliyatlar riskli ameliyatlardır ve onarım yaparken kapakta daralma meydana getirebilirsiniz. Hastalar ameliyat masasındayken kalbi çalıştırdıktan sonra mutlaka eko yapıp onarımın başarılı olduğunu ve yetmezlik ya da daralma olmadığını tespit etmeniz gerekiyor. Tüm bunları yapmak donanımlı bir merkez ve tecrübeli bir ekip ister" diye konuştu.

'ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ'
Prof. Dr. Görmüş, "Hastalarımıza tavsiyemiz, mutlaka iyi bir merkezde kapak onarımlarını yaptırmaları. Geciktikçe hastaların zararına oluyor. Hastalar ne zaman ameliyat olalım dediklerinde, hemen yapılmasını öneriyoruz. Geç kalındığında sağ ve sol kalp yetmezliği geliştiği zaman hastalara başarılı kalp onarımı yapıyorsunuz ama hastaların kalbinin gücü kalmadığı için başka problemler ortaya çıkıyor ve süreç uzuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir günde 2 kalp kapağı ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN