Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyşehir’de Tescilli Yapılar Restore Ediliyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Beyşehir’de Tescilli Yapılar Restore Ediliyor
’nın Beyşehir ilçesinde, tescilli kültürel miraslarından olan eski Hükümet Konağı ve Çarşı Cami minaresinde restorasyon çalışmalarına başlandı.
Restorasyon bütçesi Konya Büyükşehir Belediyesi ve MEVKA tarafından karşılanan eski Hükümet Konağı’ndaki çalışmaların 15 Haziranda, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen Çarşı Camisinin minaresi çalışmasının ise 150 gün içerisinde bitirilmesi planlanıyor.
Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onaylamış olduğu projeye uygun olarak başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandığında eski Hükümet Konağı Dünya Mirası geçici listesinde yer alan tarihi Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye girebilmesi için UNESCO’nun alan yönetim merkezi olacak.
Hükümet Konağı ve Çarşı Cami minaresi restorasyonunun şehrin kimliğinin korunması adına son derece önemli bir hizmet olduğunu belirten Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, “Beyşehir’in simge yapılarından Eski Hükümet Konağı ve Çarşı Cami minaresinde başlayan restorasyon çalışmaları, tarihi dokuları ve orijinal yapıları dikkate alınarak bütün hızıyla devam ediyor. Restorasyon çalışmalarıyla Beyşehir’in mimari mirası korunarak gelecek nesillere aktarılacak, bu sayede şehrin kimliği de korunmuş olacak. Bu çalışmalar şehrimizin turizmine de önemli katkılar sağlayacak, Beyşehir turizmde yükselen değer olmaya devam edecek” dedi.
Restorasyon çalışmalarından sonra tarihi yapıların hak ettiği değere kavuşacağını ifade eden Özaltun, “Eski Hükümet Konağının Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Eşrefoğlu Camisi’nin kalıcı listeye girebilmesi için UNESCO’nun alan yönetimi çalışmalarının daha aktif bir şekilde yürütebileceği bir çalışma ofisi olarak kullanılacak olması bizi çok sevindirdi. Kalıcı listeye girebilme adına kararlılıkla yürütülen çalışmaların bu vesileyle daha da hız kazanacağı düşünüyorum. Beyşehir’in tarih, kültür ve turizm hayatına hizmet edecek yapıların restorasyonu için Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek ‘e, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze, Mevlana Kalkınma Ajansına, çalışmalara emek veren, destek olan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyşehir’de Tescilli Yapılar Restore Ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN