Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ereğli’de Kapalı Sulama Sisteminde Sona Yaklaşıldı

Giriş Tarihi: 7.4.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 10:18
Ereğli’de Kapalı Sulama Sisteminde Sona Yaklaşıldı
’nın Ereğli İlçe Belediyesi’nin öncülüğünde Kapalı Sulama Sistemi Projesi kapsamında toplantı düzenlendi.
Toplantıya, AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu, Ereğli Kaymakamı Şakir Erden, Belediye Başkanı Özkan Özgüven, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Soylu, Pankobirlik Başkanı Mustafa Akbel, Ziraat Odası ve Sulama Birlik Başkanları ile Ereğli’deki banka şubelerinin müdürleri katıldı.
Ereğli’nin en önemli projeleri arasında yer alan ve yaklaşık maliyeti 350 milyon TL’yi bulan projenin en kısa sürede hayata geçirilmesi için projenin yüzde 1’lik katkı payının kısa sürede yatırılması gerektiği kaydedildi. Belediye Başkanı Özkan Özgüven 250 bin hektar sahayı kapsayan projenin Türkiye ölçeğinde bir ilk olacağını vurgulayarak, bu projenin Ereğli’nin geleceği olduğunu söyledi.
Projenin protokolünün imzalandığını ve yüzde 1’lik katkı payının kısa sürede yatırılması gerektiğini vurgulayan Özgüven, birliklerin kredi talebini bankaların değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.
Başkan Özgüven, projenin hayata geçmesiyle Ereğli’ye unutulmayacak bir iz bırakacaklarını söyleyerek, Bankaların sadece yüzde 1’lik katkı payına değil, çiftçilerin sulama sisteminde tarlasına kuracağı ve kullanacağı malzemelere de kredi vereceklerini de hatırlattı.
AK Parti Konya Milletvekili Cem Zorlu ise, uzun süren takip sonucu Kapalı Sulama Sistemi Projesinin yüzde 50’lik katkı payını yüzde 1’lere kadar çektiklerini ve 3 milyon TL’lik bu katkı payının kısa sürede ödenerek projenin startını vermek zorunda olduklarını söyledi.
Bankaların gerekli dosyaları inceleyerek konu hakkında geri dönüş yapmaları gerektiğini kaydeden Zorlu, birliklerin kefaletiyle alınacak krediyi çiftçilerin ödeyeceklerini sözlerine ekledi.
Ereğli Kaymakamı Şakir Erden ise, suyun öneminin her geçen gün arttığı günümüzde bu projenin Ereğli için büyük taşıdığını ve en kısa süre zarfında hayata geçmesi gerektiğini vurguladı. Erden, uzun yıllar gündemde olan projenin geldiği noktada Ereğlili çiftçilerinde taşın altına elini koyması gerektiğini ifade ederek, bankalarında bu projede gerekli kolaylıkları göstermesi gerektiğini kaydetti.
Toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ereğli’de Kapalı Sulama Sisteminde Sona Yaklaşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN