Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ereğli’de Sulama Sezonu Açıldı

Giriş Tarihi: 14.4.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 14.4.2015 14:56
Ereğli’de Sulama Sezonu Açıldı
’nın Ereğli İlçe Belediye Başkanı Özkan Özgüven, İvriz Barajı ve salma sulamanın tarımsal uygulamalar yapan Ereğli çiftçisi için yeterli olmadığını söyledi.
Başkan Özgüven, “Ereğli’nin ana su kaynağı olan İvriz Barajı ve salma sulama sistemi gelişen, değişen, ürün ve bitki deseninin her geçen gün arttığı ve çiftçilerimizin yaptığı tarımsal uygulamalar için yeterli değildir. Bir an önce kapalı sulama sistemine geçmek zorundayız” dedi.
Ereğli Kaymakamı Şakir Erden, Halkapınar Kaymakamı Mehmet Kocabey, Halkapınar Belediye Başkanı Fahri Vardar, daire müdürleri, birlik başkanları, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen Sağ Sahil Sulama Birliğinin sulama sezonunun açılışının yapıldığı programda konuşan Başkan Özgüven, bu sistemin değişmesi için başlatılan ve ihale süreci son aşamaya gelen kapalı sulama sistemi ile Ereğli ve çiftçilerin kazançlı çıkacağını kaydetti. Başkan Özgüven, “Bu projenin hayat geçmesi için Sulama Birliklerimiz yüzde 1’e düşen katkı payını ödemek için kaynak arayışını hızlandırdı. Bizde kendilerine her türlü desteği sağlıyoruz. Bankalar ve vatandaşlar nezdinde süren bu çalışmalar kısa sürede sonuç verecektir. Unutmayalım ki su ve toprak yerine gelmeyen tek nimet ve materyaldir. Bugünkü teknoloji su ve toprak üretmeye müsait değildir. Onun için elimdeki kaynakları en verimli şekilde kullanmak zorundayız” diye konuştu.
Özgüven yeni sulama sezonunun da hayırlı olması dileğiyle çiftçilere bol kazançlar temennisinde bulundu.
Ereğli Kaymakamı Şakir Erden ise, suyun kıymetinin bilinerek verimli kullanılması gerektiğini dile getirdi.
Halkapınar Kaymakamı Mehmet Kocabey de, su gibi nimetlerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı ve suyun boşa harcanmaması gerektiğini ifade etti.
Halkapınar Belediye Başkanı Fahri Vardar, suyun var olduğu dönemde kıymetinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekerek, suyun yokluğunda kıymet bilmenin önemli olmadığına vurgu yaptı.
DSİ Ereğli Şube Müdürü Hikmet Demet ise; İvriz Barajından geçen yıl 31 bin metreküp olan su seviyesinin bu yıl 71 bin metreküpe çıktığını söyledi ve bereketli bir yıl beklediklerini aktardı.
Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Tan Çelik de, yeni sezonun hayırlı olmasını diledi.
Okunan dua ve kesilen kurbanların ardından sulama sezonunun startı verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ereğli’de Sulama Sezonu Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN