Kulu’da Çiftçilere Zararlı Kımıl Uyarısı

Giriş Tarihi: 5.5.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 5.5.2015 13:04
Kulu’da Çiftçilere Zararlı Kımıl Uyarısı
’nın Kulu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tufan Kaya, ekili alanlardaki zararlı kımıl konusunda çiftçilere uyarılarda bulundu.
Kulu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tufan Kaya, hububatın önemli zararlılarından olan kımıl zararlısının kışlaklardan ekili arazilere inişlerinin başladığını ifade etti. Kaya, “Bakanlık tarafından kımıl mücadelesi yönetimli çiftçi mücadelesi şeklinde programlandığından kımıl toplu inişlerinin olduğu hububat alanlarında çiftçilerin hububat ekilişlerini sabah ve akşam serin saatlerinde kontrol etmeleri gerekir. Metrekarede en az 2 adet veya daha fazla kımıl ergini gördükleri yerlerde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze gelerek gereken bilgiler ve kullanılacak ilaç miktar ve tavsiyelerini alarak uygulama yapmaları önem arz etmektedir” dedi.
Kımıl ile mücadelenin zamanında yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Kaya, geç müdahalede hububat miktarında meydana gelebilecek zarara uğramamaları konusunda kımılın vereceği zararı dikkate almaları gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kulu’da Çiftçilere Zararlı Kımıl Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN