Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Kılıç 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması’na Katıldı

Giriş Tarihi: 9.5.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 10.5.2015 06:33
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği ve Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) 9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde 90 farklı ülkeden bin civarında uluslararası öğrencinin kendi ülke ve kültürlerini tanıtacakları “8. Uluslararası Öğrenci Buluşması”nın açılışına katıldı.
Kent Meydanı’ndaki açılışa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği ve TÜGVA’nın ortaklaşa düzenlediği Türkiye’de 33 şehirde aynı anda başlayacak olan ‘Dünyanın Rengi Türkiye’nin Misafiri’ sloganıyla gerçekleştirilecek olan 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması açılışı töreniyle başladı.
Programda konuşan Bakan Kılıç, Konya’nın üniversite şehri olma yolunda ilerlediğini belirterek, “Gerçekten Konya’mızda 3 bine yakın uluslararası öğrencinin eğitim görüyor olması Konya’nın bir üniversite şehri anlamında ne kadar yol kat ettiğini ne kadar büyük anlam ifade ettiğini bir kez daha ortaya koydu. Tabi bizim de görev alanımızda olan Ulaştırma Bakanlığı’nın görev alanında olan Kredi Yurtlar Kurumu’nun çalışmalarımızla Konya’da çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu sene içerisinde yaptığımız yatırım çalışmaları ve ön protokol planlama çalışmaları sayesinde ciddi anlamda kapasitesinin de arttığını biliyoruz. İnşallah öğrenci kardeşlerimiz önümüzdeki yıldan itibaren çok daha konforlu çok daha gelişmiş yurtlarda misafirimiz olacaklar” dedi.
“HEPSİ BİRER BÜYÜKELÇİ OLACAK”
Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrencilerin adeta birer büyükelçi olacaklarını belirten Bakan Kılıç, “Bu coğrafya bu şehir bu millet böyle bir millet her geleninin bağrına bastığı ve her geleni kucaklayan misafir eden ama misafir ederken ona misafirlik gibi değil de burada evindeymiş gibi hissettiren aziz bir millet dolayısıyla biz şunu çok iyi biliyoruz ki; Türkiye’mizin uluslararası anlamında en önemi noktalara gelmesinde özellikle Türkiye’ye gelip güzel ülkemizde eğitim gören kardeşlerimizin ülkelerine gittiklerinde hepsinin adeta birer büyükelçi gibi görev yapacaklarını biliyoruz” diye konuştu.
Bakan Kılıç konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde 300’ü aşkın yaptığı resmi ziyarette ve sürekli olarak bir araya geldiği yabancı misafirlerinden dile getirdiği hep bir konu vardı. Öğrencilerini ‘Türkiye’mize gönderin biz burada kendilerini ağırlayalım, üniversitelerimizde eğitim görsünler. Bizim kardeşlerimiz de bizim öğrencilerimiz de sizin ülkelerinize gitsin orada eğitim görsünler ve bu karşılıklı iletişim içerisinde farklı bir noktaya taşıyalım’ diye her zaman söylerlerdi. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu zaten akademisyen kimliği ile hoca kimliği ile öğrenciler ile sürekli bir arada ülkemizi de yurt dışında belli bir dönem içerisinde eğitim görevlisi olarak görev yaptı ve orada birçok öğrenci yetiştirmiş. Şu anda da o edindiği tecrübelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği ile ilgili olarak yoğun bir çaba içerisinde ve tabii ki Konya’nın bir evladı bu güzel şehrin bir evladı ve buradan çıkan bu cevherden inşallah ülkemizin geleceğine doğru yürüyüşümüz hiç durmadan devam edecek.”
BARIŞA, DOSTLUĞA VE EĞİTİME VURGU YAPILACAK
TÜGVA Konya İl Temsilcisi Ahmet Murat Koru ise, “Bugün aslında bu meydandan misafir öğrenci kardeşlerimizle beraber şunun mesajını veriyoruz; kalemlerle çizilmiş sınırlar bizlerin arasındaki gönül bağlarına, pasaportlara damga vurularak geçilen kapılar bizlerin kalpten kalbe rabıtalarına engel teşkil edemeyecektir” ifadelerini kullandı.
İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Şahin Uludağ da, “Biz İki Doğu İki Batı Öğrenci Derneği olarak kurulduğumuzdan bugüne kadar şehrimize ve ülkemize gelen bize misafir olan uluslararası öğrenci kardeşlerimize hem manevi olarak hem de kendi geçmiş tarihimizden aldığımız güçle bütün dünyaya sürekli şunu söylüyoruz; Biz Peygamber Efendimizden ensar-muhacir olmanın ne olduğunu çok iyi öğrendik. Şimdi bu kardeşlerimiz eğitim amacıyla bizim şehrimizi tercih eden sonuçta bizimle alakalı eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine sağlıklı sıhhatli dönmelerini umut ettiğimiz öğrenci kardeşlerimizdir” dedi.
9 Mayıs Cumartesi günü şehir meydanlarında gerçekleştirecek ve iki gün sürecek buluşmada öğrenciler, ülkelerinin kültür ve adetlerinden örnekler sergileyecek, yöresel lezzetleri, müzikleri, kıyafetleri, takıları ve eşyaları tanıtacaklar. “Dünyanın Rengi Türkiye’nin Misafiri” sloganıyla gerçekleştirilecek etkinliklerde kültürün farklılığına, barışa, dostluğa ve eğitime vurgular yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Kılıç 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması’na Katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN