Türkiye'nin en iyi haber sitesi

716 Yıllık Tarihi Eşrefoğlu Camisi’nde Kadir Gecesi Coşkusu

Giriş Tarihi: 14.7.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 10:58
716 Yıllık Tarihi Eşrefoğlu Camisi’nde Kadir Gecesi Coşkusu
’nın Beyşehir ilçesinde bulunan 716 yıllık geçmişe sahip ahşap mimari eserlerinden tarihi Eşrefoğlu Camisi’nde Kadir Gecesi büyük bir coşkuya idrak edildi.
Beyşehir’de mübarek gece nedeniyle vatandaşlar tarihi Eşrefoğlu Camisi’ne akın etti. Tarihi mekanın içerisi tamamen dolunca sonradan gelen cemaat caminin avlusunda açık havada ibadetini eda etti. Cami çıkışında cemaate Beyşehir Belediyesi soğuk limonata, Göl Feneri Derneği tarafından da Osmanlı şerbeti ve lokma tatlısı ikramında bulunuldu.
Kadir Gecesi’nde ibadetini tarihi camide gerçekleştiren Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, yaptığı açıklamada, bin aydan daha hayırlı bir geceyi yaşadıklarını belirterek, “Bu gecede inşallah tüm Müslüman aleminin günahlardan arınmasını diliyoruz. Müslüman aleminin bugünlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacı var. Baktığımızda, Müslüman ülkeler üzerinde çeşitli oyunlar oynanıyor, maalesef Müslüman, Müslüman’ı öldürüp katlediyor, birisi şehadet getirerek, diğeri ‘lailahe illallah’ diyerek birbirini vuruyor. Bu gecede bu oyunun son bulmasını diliyoruz. AK Parti Konya Milletvekilimiz Leyla Şahin Usta hanımefendi ile birlikte Kadir Gecesi’nde Eşrefoğlu Camisinde namazımızı eda ettik. Baktık ki, camimiz doldu ve taştı, küçüğünden büyüğüne kadar camimiz tıka basa doldu. Bu tür tablolar bizi çok mutlu ediyor. Çünkü küçüklerde artık camilere geliyorlar. Dolayısıyla burada büyük mutluluk ve coşku var” diye konuştu.
AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Uta da, Eşrefoğlu Camisi çıkışında Kadir Gecesi’nin tüm Müslüman aleminin mübarek gecelerinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Kadir gecesi hayırlı uğurlu olsun. Rabbim sağlık ve sıhhati içerisinde nice Kadir Gecelerine hem milletimizi, hem İslam alemini ulaştırsın” diye konuştu.
Beyşehir Göl Feneri Derneği Başkanı Hasan Takavcı ise, Kadir gecesinde cami çıkışında 4 bin kişiye geleneksel Osmanlı şerbeti ikram ettiklerini söyledi.
Bu mübarek gecede sebil geleneğini devam ettirdiklerini belirten Takavcı, “Ramazan akşamlarında devam eden sebil geleneği bu mübarek gece de sürdü. İslam toplumlarında biliyorsunuz Selçuklu ve Osmanlılarda, kendi kültürümüzde de çarşı meydanlarında veya bu camilerin külliyelerinde ya da herhangi bir müştemilatında insanlara hayır sahiplerinin o güne özel sundukları güzel içecekler var. Bu, zaman zaman bal şerbeti, ayran, buzlu su ya da burada da gördüğünüz gibi bir lokma tatlısı olabiliyor. Beyşehir’imiz de bu mübarek gecede o bereketi yaşadı. Göl Feneri Derneğimiz ve bünyesindeki aşevi ile birlikte ilçemizde Eşrefoğlu Camisi’nde 30 gün boyunca bu sebil geleneğini vatandaşlarımızın katkısıyla gerçekleştirdik. Bugün ise yaklaşık 4 bin kişi hem zemzem ikramıyla, hem bal şerbeti ikramıyla buluştu” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
716 Yıllık Tarihi Eşrefoğlu Camisi’nde Kadir Gecesi Coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN