Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bodrum'da Bedri Koraman sergisi

Giriş Tarihi: 5.7.2012 08:48 Güncelleme Tarihi: 5.7.2012 08:49
Türk karikatürcülüğünün üstadı Bedri Koraman'ın çizimlerinden oluşan sergi 7 Temmuz- 19 Temmuz tarihleri arasında Bodrum'daki Orhan Kemal Meydanı'nda olacak. 60 yıllık çizim kariyerine birçok ödülü sığdıran usta çizer 10 Temmuz akşamı Savaş Ay ile birlikte bir söyleşi de gerçekleştirecek.

BEDRİ KORAMAN KİMDİR?

1928 yılında Bafra da doğdu. İlk öğretim eğitimini Bafrada,yüksek okul eğitimini,Güzel sanatlar akademisi Cemal Tollu atölyesinde gördü.

Aynı yıl dergi ressamlığı ve karikatürcülüğe başladı.Babıali denilen basın dünyasında,Türkiye yayınevi,vatan,tasvir,milliyet,güneş,sabah,mizah,taş, karikatür,gölge,dolmuş gibi yayın organlarında çalıştı. 1951'de Deve adlı bir mizah dergisi çıkardı. Cici Can,Cemkurt, Tekir Hafiye adlı resimli romanları çizen koraman,Milliyet,Güneş ve Sabah gazetelerinde*Bedri Koraman ın haftalıkları adı altında tam sayfa renkli karikatürler çizdi.

Siyaset karikatürlerinin bir kısmını içeren *siyaset arenası* adlı bir kitabı da olan Bedri koraman,gerek yurtiçinde,gerekse yurt dışında birçok ödülün de sahibidir.

Yuriçi ve yurtdışında birçok sergi ve yarışmalara katıldı. İtalya Marostica,Yugoslavya Üsküp te ve Sarajevo da özel ödüller kazandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum'da Bedri Koraman sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN