Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küf'e Venedik'te büyük onur

Genç yönetmen Ali Aydın'ın “Küf”ü Venedik'te ilk filmlere verilen 'Geleceğin Aslanı' ödülünü kazandı.

Giriş Tarihi: 9.9.2012 11:57 Güncelleme Tarihi: 9.9.2012 11:57
Dün gece ödül töreniyle sona eren 69. Venedik Film Festivali'nin yan bölümlerinden 'Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası'da gösterilen Küf'ün yönetmeni Aydın sahnede Cumartesi Anneleri'ni hatırlattı ve "Bugün dünyada binlerce kayıp var. Ödülü kayıplarını aramaktan asla vazgeçmeyen Cumartesi annelerine adıyorum" dedi. Film, 18 yıldır kayıp olan oğlunu aramaktan vazgeçmeyen demiryolları bekçisi Basri'nin (Ercan Kesal) yalnızlaşma sürecini anlatıyor. Film ayrıca yönetmen ve yapımcı arasında paylaştırılmak üzere 100 bin dolar para ödülü de alacak.

Başkanlığını Hint asıllı İngiliz yönetmen Shekhar Kapur'un yaptığı jüri, belli ki 1990lı yılların 'faili meçhul' suçlarını hatırlatan filme kayıtsız kalmamış.

Filmin geçen hafta Venedik'te yapılan dünya prömiyerine başrol oyuncuları Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer, yapımcı Sevilay Demirci ve görüntü yönetmeniMurat Tuncel de katılmıştı. Türkiye'ye dönen film ekibi festival tarafından aranınca yönetmen Ali Aydın ve yapımcı Sevilay Demirci dün sabah ilk uçakla Venedik'e döndü. Demirci, iki yıl önce de 'Çoğunluk' ile 'Geleceğin Aslanı' ödülünü almıştı.

İtalya'da gösterime girecek
Ünlü Italyan yönetmen Nanni Moretti'nin bağımsız dağıtım şirketi Sacher Film tarafından satın alınan Küf, İtalya'da da gösterime girecek. Film, Altın Portakal'da da yarışacak.

Altın Aslan kapitalizm eleştirisi 'Pieta'nın oldu
Jüri başkanı Hollywood'un ünlü yönetmeni Michael Mann ödülleri açıklamadan önce "Cok nitelikli filmler vardi. Seçimde zorlandik. Tek bir odul verecegiz. Vicdanli olmaya calistik " dedi. Acımasız kapitalizmin eleştirisini yapan 'Pieta'nın büyük ödül Altın Aslan'ı kazanması süpriz olmadı. Usta/The Master' ile birlikte eleştirmenlerin favorisi olan film adını Michalengo'nun ünlü Pieta heykelinden alıyor. Heykel, İsa'nın cansız bedenini tutan Meryem Ana'yı tasvir ediyor. Güney Koreli yönetmen Kim Ki Duk, zalim ama yalnız bir tefeci ile annesi olduğunu iddia eden yaşlı bir kadının ilişkisini yer yer izlemesi zor bir şiddetle anlatmış. Mevcut ekonomik düzende insanlık ve ahlak değerlerinin yok oluşunu anlatan yönetmen Venedik'te ödüle yabancı değil. 2004 yılında 3 Iron ile en iyi yönetmene verilen Gümüş Aslan Ödülü'nü almıştı. Yönetmen, Arirang adli filmine adini veren sarkiyi soyleyerek tesekkur etti.

En iyi yönetmen Usta ile Anderson
Amerikalı yönetmen Michael Mann'in başkanlığını ana jüri en iyi yönetmen ödülü olan Gümüş Aslan'ı eleştirmenlerin favorileri arasında olan Usta/The Master'a vererek şaşırtmadı. 'Usta' bir gün önce açıklanan Uluslararası Film Eleştirmenler Birliği (FİPRESCI) ödülünü de almıştı. Filmin başarılı oyuncuları Philip Seymour Hoffman ve Joaquim Phoenix'de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü paylaştılar. Özellikle Phoenix'in şimdiden Oscar adaylığı konuşuluyor.

En iyi aktörler Usta'da
En İyi Kadin Oyuncu ödülünü ise Israilli kadın yönetmen Rama Burshtein'ın Boşluğu Doldur/Fill the Void filminin başrol oyuncusu Hadas Yaron aldi. Film, kapalı bir çevrede geleneklere uygun olarak eniştesiyle evlenerek ölen ablasının yerini dolduran genç bir kızın öyküsünü muhafazakar bir bakışla anlatıyor.

Törende ödül karışıklığı
Şahsına münhasır Avusturyalı yönetmen Uldrich Seidel'ın Cennet: İnanç/Paradies: Glaube filmi ise Juri Özel ödülünü aldı. Bu yıl Cennet üçlemesinin ilkiyle Cannes'da yarışan yönetmen bu filmiyle inanç dağıtmaya kendini adayan aşırı dindan bir Hristiyan kadının sıkışmışlığını keskin bir dille anlatıyor. Böylesine dev bir organizasyonun ödül gecesinde de aksilikler yaşanabiliyor. Sunucunun yanlış anonsuyla Seidl ile Anderson'in ödulleri birbirine karıştı, hata düzeltilince kadar komik anlar yaşanırken kimin ne ödülü anladığı bir süre anlaşılamadı.

'Biz devrimi çok sevmiştik!'
En iyi senaryo ödülünü Fransız yönetmen Oliver Assayas'ın 1960'lı yıllardaki devrimci ruhu ve protestoları nostaljik bir biçimde anlatan 'Mayıs'tan Sonra' filmi kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küf'e Venedik'te büyük onur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN