veda ediyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin Şubat ayında prömiyerini gerçekleştirdiği '' balesi Mart ayında son iki temsille sanatseverlere veda ediyor.

Giriş Tarihi: 27.2.2014 12:07
Koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy'ın yaptığı ve 2013 yılı 'Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde 'En İyi Bale-Dans Yapımı' ve 'En İyi Koreografi' alanında iki ödül birden kazanan eser 1 ve 4 Mart tarihlerinde Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde izleyicilerle buluşacak.
Sultan 'ın hapis kaldığı 28 yıl boyunca Çırağan Sarayı'nda piyanosu ile bestelediği 500'e yakın eserinden bazıları ve Sultan Abdülaziz, Sultan III. Selim, Sultan Murad'ın kızı Hadice Sultan, Osmanlı Humaynı Mızıkası Şefi Rıfat Bey, Adelburgh, Pisani gibi Osmanlı Padişahlarına ithaf edilen özel bestelerden oluşan müziği ile 'V. Murad' balesi dünyada bir ilk özelliğini taşıyor.

Eserin librettosu, bugüne kadar Türkçe'ye sayısız araştırma yazısı ve birbirinden değerli kitaplar armağan eden müzikolog Dr. Emre Aracı'ya ait. Aracı, aynı zamanda V. Murad'a ait bestelerin düzenlemesini orkestra şefi Bujor Hoinic ile birlikte yaptı.

Orkestra şefliğini Hakan Kalkan'ın üstlendiği, dekor ve kostüm tasarımı Savaş Camgöz, ışık tasarımı ise Fuat Gök imzasını taşıyan eserde, şu an yerinde olmayan, sadece Fransız Le Illustration dergisinde bir adet gravürü kalan Dolmabahçe Saray Tiyatrosu, Sultan Abdülaziz'in Saltanat Kayığı, Çırağan Sarayı'nın Rıhtım Kapısı orijinaline sadık kalınarak sahneye taşınıyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nun en az tahtta kalan padişahı Sultan V. Murad'ın hayatından kesitlerin sunulduğu eserde 'Sultan V. Murad' rolünde Cankat Özer, 'Hayali V. Murad' rolünde Yağızhan Danış, 'Reftaridil Kadın Efendi' rolünde Müge Ünal, 'Eleron Mevhibe Kadın Efendi' rolünde Derya Tokgöz, 'Hadice Sultan' rolünde Esra Taner, 'Fehime Sultan' rolünde Burcu Bodur, 'Fatma Sultan' rolünde Özde Melek Eren, 'Diana' rolünde Selin Berkmen, 'Apollon' rolünde Evren İskender sahne alıyor. Eserde bale sanatçılarına Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
V. Murad veda ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN