Yeşilçam'ın bir asrı Film Festivali'nde

Giriş Tarihi: 7.3.2014

33. İstanbul Film Festivali'nin odağında 100 yaşındaki Türk sineması var. 200'den fazla filmin yer alacağı festivalde Yeşilçam klasiklerinin dahil olduğu 50'den fazla yerli film izlenecek

İKSV'nin düzenlediği 5 Nisan'da başlayacak 33'üncü İstanbul Film Festivali'nin bu yılki programının odağında 100'üncü yılını kutlayan Türk sineması var. 200'den fazla filmin yer aldığı festivalde 50'den fazla Türk filmi ile hem Yeşilçam döneminin klasikleri, hem de yeni Türk sinemasının en yeni filmleri gösterilecek. Yavuz Turgul'un başyapıtı "Muhsin Bey"in kopyasının yenileneceği ve özel gösteriminin yapılacağı festivalin programında sinemamız için de "Bu İkiliye Dikkat" adlı yepyeni bir bölüm yer alıyor. Bu bölümde sinemamızın yüz yıllık tarihinde birbirine akrabalığı olan yapımlar yer alacak. Toplam 38 filmin yer aldığı bölümde "İstanbul'un Fethi," "Mavi Boncuk," "Yalnızlar Rıhtımı," "Fıstık Gibi Maşallah," "Kilink İstanbul'da," "Dönüş," "Teyzem," "Otobüs", "Yatık Emine", "Çöpçüler Kralı" gibi klasiklerle birlikte modern Türk sinemasının "akrabaları" arka arkaya seyirciyle buluşacak. Festivalde senarist Umur Bugay, oyuncu Sevda Ferdağ, yapımcı Abdurrahman Keskiner, oyuncu Eşref Kolçak, müzisyen Atilla Özdemiroğlu ile yönetmen, senarist ve yapımcı İrfan Tözüm'e İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri verilecek. SABAH'ın sponsor olduğu Dünya Festivalleri bölümünde ise uluslararası alanda ödül alan ve dikkat çeken 20'den fazla film yer alıyor.

ALTIN LALE'DE 10 FİLM YARIŞIYOR
Festivalin Altın Lale Ulusal Yarışması'nda ise 10 film yarışacak. Filmler şöyle: Silsile, Şarkı Söyleyen Kadınlar, Sesime Gel, Gittiler, Kumun Tadı, Bir Varmış Bir Yokmuş, Ben O Değilim, Deniz Seviyesi, Ayhan Hanım ve İtirazım Var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşilçam'ın bir asrı Film Festivali'nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN