Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çakma Beethoven özür diledi

İddia ettiği gibi sağır olmadığı ve bestelerinin başkasına ait olduğu ortaya çıkan Japon Mamoru Samuragoçi, kamuoyu önünde hayranlarından ve yapımcılardan kendisini affetmelerini istedi

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Japonya'da "modern çağın Beethoven"ı olarak ün kazanan ancak daha sonra bir başka bestecinin eserlerini kendininmiş gibi gösterdiği ortaya çıkan Mamoru Samuragoçi, Japon halkından özür diledi. Skandalın ortaya çıkmasının ardından ilk kez kameraların önüne çıkan Samuragoçi, düzenlediği basın toplantısında, bestelerin aslında kendisine ait olmadığını, 18 yıl boyunca gizlice başka bir besteci ile çalıştığını itiraf etti.

SAÇI SAKALI KESTİ

Simgesi haline gelen uzun saçlarını kesen, sakalını tıraş eden Samuragoçi, kameraların önünde sürekli eğilerek hayranlarından ve yapımcılarından kendisini affetmelerini istedi. Geçen ay Takashi Niigakii adlı bir besteci, Samuragoçi'nin 18 yıldır bestelediğini ileri sürdüğü eserlerin hepsinin kendisine ait olduğunu açıklamıştı. Niigaki, Japonya'nın ünlü buz patencisi Daisuke Takahaşi'nin Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Kış Olimpiyatları'ndaki kısa programında Samuragoçi'nin "Keman için Kısa Sonat" adlı eserini kullanmaya karar verdiğini söylemesinin ardından bu sırrı daha fazla saklayamayacağını anladığını söylemişti. Hayalet besteci, kendini "müziği yüreğinde hisseden sağır bir besteci" olarak tanıtan Samuragoçi'nin sanıldığı gibi sağır olmadığını da ifşa etmişti.

3 YILDIR DUYUYOR!

Japonya'nın "işitme engelli müzik dehası" olarak tanınan Samuragoçi ise avukatları tarafından basına dağıtılan 8 sayfalık açıklamasında, üç yıl önce işitme yetisini kısmen geri kazandığını belirtmiş ve yalan söylediği için özür dilemişti. Samuragoçi, otobiyografisinde henüz 10 yaşındayken Beethoven'ın tüm eserlerini icra edebildiğini, 35 yaşında ise geçirdiği bir hastalık nedeniyle tamamen sağır olduğunu yazmıştı. Müzik tarihinde klasik dönemden romantik döneme geçişin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Alman besteci Ludwig van Beethoven, tüm zamanların en ünlü ve en etkili bestecilerinden biri olarak tanınıyor. Beethoven, 1796'da henüz 26 yaşındayken işitme yetisini yitirmeye başlamış, 1818'de tamamen sağır olmasına karşın beste yapmaya devam etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakma Beethoven özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN