Türk Dünyası gençliği İstanbul’da buluştu

Giriş Tarihi: 17.3.2014 16:28

Türk Dünyası Gençlik Buluşması “10 bin kardeş el ele” gecesinde İstanbul’da bir araya geldi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türk Dünyası Gençlik Buluşması "10 Bin Kardeş El Ele" programı, Türk Dünyasından 5 bin öğrencinin katılımı ile İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, açılışta bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Türk dünyasından gelen gençlerle birlikte olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu söyledi.

"Bugün sizlere yabancı memleketten gelen misafirler gibi değil, aynı değerlere, inanca ve kültüre sahip dünyanın dört bir yanında yaşayan çocuklarımız, Türkiye'deki gençlerimizin öz kardeşleri ve bizim öz evlatlarımız olarak hitap etmek istiyorum" diyen Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu coşkulu faaliyete tarihte yeni bir çağ açıp bir çağı kapatan medeniyet merkezi İstanbul'da sizler ile birlikte olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Dilerim iki kıtayı birleştiren bu güzel şehir kalplerimizi de birbirine yakınlaştırsın. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın '10 Bin Kardeş El Ele' projesinin ilk etabını 10 Mart'ta Eskişehir'de gerçekleştirdik. Bu törende Türk dünyası kültür gezileri altında yurt dışına gönderilen binlerce lise öğrencimizi Türk Dünyası Gençlik Buluşması'yla bir araya getirdik. Karşılıklı olarak yapılan bu gezilerin gençlerimizin dünyanın birçok yerine yayılmış olan medeniyetimizi daha iyi tanımaları, anlamaları, ümidi ve beklentilerini görmelerini önemli bir fırsat oluşturuyor."


"TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ MİMARİ BAŞBAKAN ERDOĞAN"

Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Nabi Avcı Türk Dünyası Kültür Başkentliği unvanını Eskişehir'e kazandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Eskişehir Milletvekillerine Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ile emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.


KONUK BAKANDAN BİRLİK BERABERLİK MESAJI

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir ise, Türk dünyası için anlamı büyük olan bir gecede bir araya geldiklerini ifade eden Bakan Nezir, "Siz değerli gençlerimizin gelecek dönemde birlik ve beraberlik içinde olmanız bizim için çok anlamlıdır" şeklinde konuştu.


VALİ TUNA'DAN ŞİİRLİ KONUŞMA

"Fatih'in gönülleri fethettiği İstanbul'a hepiniz hoş geldiniz" diye sözlerine başlayan Eskişehir Valisi ve Eskişehir 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna, "Bugün 10.000 öğrenciyi Türk dünyası heyecanı ve coşkusuyla el ele, gönül gönüle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Bugün Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecine bir güzellik daha katmanın haklı sevinç ve gururu içindeyiz" dedi.

Gençlerin seslerini ayrı ayrı duymak istediğini söyleyen Vali Tuna şunları söyledi:

"Azerbaycan! Hoş geldin! Karadağ! Hoş geldin! Makedonya! Hoş geldin! Kosova! Hoş geldin! Bosna-Hersek! Hoş geldin! Bulgaristan! Hoş geldin! Yunanistan! Hoş geldin! Sırbistan! Hoş geldin! Arnavutluk! Hoş geldin! Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti! Hoş geldin! Ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir! Hoş geldin!"

Vali Tuna'nın her selamlaması büyük alkış alırken, Tuna, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kitaplar Fâtih'tir, Selim'dir, Süleyman'dır;

Şu mihrab Sinânüddin, şu minâre Sinân'dır;

Haydi, artık uyuyan destanını uyandır!

Elde sensin, dilde sen; gönüldesin, baştasın

Şu kırık âbideyi yükseltecek taştasın;

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;

Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!


YARADAN'DAN ÖTÜRÜ BÜTÜN İNSANLIĞA GÖNÜL KAPISINI AÇAN BİR MEDENİYET

Sevgili gençler; Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde ilk günkü heyecanımız devam ediyor. Yaradan'dan ötürü bütün insanlığa gönül kapılarını ardına kadar açan medeniyetimizin sevgi ve hoşgörü anlayışını, sizler sayesinde geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Aziz milletimiz dünya küresinde doğudan batıya, kuzeyden güneye uzanan geniş hayat coğrafyasında "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturuyla yaşamış ve yaşatmıştır. İyiliğe, güzelliğe, hayra ve barışa yönelik işler üreten ve "önce insan" diyen bir gönül medeniyetinin varisleri olarak bizler, Kültür Başkentliği sürecinde, tamamladığımız ve hâlâ devam eden bütün projelerimizde, ecdadımızla aynı manayı esas aldık.

Türk dünyasının kalbinin attığı Eskişehir'de, 250'yi aşan uluslararası etkinlikle "dilde, fikirde, işte" ve gönülde birlik sağlanmıştır. Kaderde, kederde bir olduğumuz kardeşlerimizin katılımlarıyla ortak kültür mirasımızı çok sayıda çalıştay, şenlik, bilim ve sanat etkinlikleri ile yüreklere nakış nakış işledik. Siz lise öğrencilerimizin çoğunlukta olduğu yaklaşık 8 bin kişiyi, Balkanlardan Kırım'a ve Azerbaycan'dan Özbekistan'a uzanan bir gönül yolculuğu için Türk dünyasına gönderdik. Yine Türk dünyasından gençleri Nasreddin Hoca'mızın da dediği gibi "dünyanın merkezinde" yani Eskişehir'de ağırlıyoruz ve ağırlamaya devam edeceğiz.


"BASTIĞIMIZ YERLER TOPRAK DEĞİLDİR"

Gençler, geçmişten günümüze savaşlara, yıkımlara meydan okuyarak hâlâ ayakta duran o tarihî köprüler, gönülleri yaklaştırmak için kurulmuştur ve musluklarından hayır akan çeşmeler bir taş yığınının ötesinde bir mana taşımaktadır. Bunun gibi İstiklal Marşı'mızda da ifade edildiği gibi "Bastığımız yerler toprak değildir." Bu tarih bilinci ile, millî ve manevi değerlerimize derin bir hassasiyetle ortak kültür mirasımızı Türk dünyasıyla el ele, gönül gönüle yarınlara taşımak için çıktık yola. Kültür Başkentliği sürecinde mesafeleri, sınırları, kilometreleri kaldırdık aradan ve gözden ırak olanları gönüllere yaklaştırdık. İstiyoruz ki bu heyecanı siz, hayatınız boyunca yüreklerinizde geleceğe taşıyın. Birbirinizle kaynaşın, bu bayrağı daha ileriye taşıyın. Türk Dünyası gezileriyle gönüllerinizde kalan güzel izlerin, güzel hatıraların dışında Eskişehir'de 40'ın üzerinde Kalıcı Eser bırakıyoruz yarınlara. Yapı, dönüşüm, restorasyon projelerinin yanı sıra ayrıca, değerlerimizin ruhuna sadık kitap, belgesel ve filmlerin üretilmesinde büyük bir hassasiyet gösteriyoruz.


DÜNYAYA BAKTIĞIMIZ GÖZLER ÖNEMLİDİR

Dünyaya baktığımız gözler önemlidir. Dünyaya kimlerin gözleriyle baktığımız ise daha önemlidir. Gözleri sevgi ile bakan, gönül bahçesi sevgi kokan, sağduyusu ile ön yargıları yıkan gönül mimarlarının gözleriyle dünyaya bakan beldeler, tarihin her döneminde âbâd olmuştur. Bir gönül yolculuğundan ibaret ömrümüzde sevgi şehri Eskişehir'le kesişti yolumuz ve Eskişehir'in toprağında aşk mayası ile yoğrulmuş Yunus Emre gibi şöyle diyoruz biz de:

Ben gelmedim dava için benim işim sevi için

Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim

Sevgili gençler, gönüller yapmaya geldiğimiz bu fani dünyada Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile Yunus misali ebedî mutluluk ve güzellik arayışımız devam etmektedir. Ne anlatırsak anlatalım, ne kadar anlatırsak anlatalım, bize miras kalan bir sevdayı yansıtır ürettiklerimiz. Şunu gönlünüzden hiç çıkarmayın: Yaptığınız her işte, güzellikleri görmek için attığınız her bakışta, iyilik ve güzellik için girdiğiniz her yarışta, Hoca Ahmed Yesevi misali, Mevlana misali, Hacı Bektaş Veli misali, Yunus Emre misali bir sevda yeşertin yüreklerinizde.

Geceye; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna'nın yanı sıra Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar ile Balkan ülkelerinden gelen çok sayıda milletvekili, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve davetliler de hazır bulundu.

Konuşmaların ardından Saraybosnalı solist Amira Medunjanin, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin, Kırım kültürünün müzik elçisi sanatçı Selma Agat popüler Özbek müziğinin sevilen sanatçılarından Gülzoda Khudoynazarova ve Türk Halk Müziği repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan Esat Kabaklı ve İstanbul mehter takımı, gecede mini bir konser verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Dünyası gençliği İstanbul’da buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN