Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya'da

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 17 Mart 2012’ de prömiyerini yaptığı Hurrem Sultan balesini üçüncü sezon Süreyya Operası’nda seyircisi ile buluşturuyor. Bale, 11-12 Mayıs’ta Almanya’ da düzenlenen Bodenseefestival’ inde iki temsil verecek.

Giriş Tarihi: 28.4.2014 16:17
Osmanlı'nın derin ve hazin öyküsünün, tarihin tozlu satır aralarından lirik bale adımlarına dönüştüğü büyüleyici baleye bu sezon da ilgi çok büyük.

24, 27, 29, 31 Mayıs 2014 tarihlerinde, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi' nde sahnelenecek olan eser, 11-12 Mayıs'ta da Almanya'nın Bodenseefestival' inde üst üste iki gece Graf Zeppelin – Haus' da sahnelenecek.

1989 yılından beri, Almanya' nın güneyinde Constance Gölü kıyısında bulunan Friedrichshafen kentinde düzenlenen festival; müzik, tiyatro, edebiyat ve bale sanatlarını bünyesinde barındırıyor. Festival, 2 Mayıs- 8 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Bu sayede 12 yıl önce genç yaşta kaybettiğimiz eserin koreografı Oytun Turfanda' nın ve bestecisi rahmetli Nevit Kodallı'nın '' Hurrem' in Avrupa'da sahnelenmesi'' hayalleri de gerçekleşmiş olacak.

İlk defa 1977'de Oytun Turfanda'nın koreografisi ve Nevit Kodallı'nın bestesiyle Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sergilenen Hurrem Sultan balesini, Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci sahneye koyuyor.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Hurrem Sultan'a duyduğu aşkı konu alan bale, öz oğullar��nı iktidara getirmek isteyen Hurrem'in, yanlış bir kararla kendi oğlunu öldürtmesine yol açtığı Süleyman ile olan hikayesini, dramatik bir şekilde gözler önüne seriyor.

Oytun Turfanda' nın kendi deyişiyle ''tarihin tozundan, pasından arıtarak yalın ve duygusal bir anlatımla'' sahnelenen eserdeki folklorik öğeler, dönemin ruhunun yansıtılmasını sağlıyor.

Osmanlı'nın tarihsel dokusunu yansıtan dekorlar Efter Tunç, Vakko Home imzası taşıyan kumaşlardan tasarlanan tarihsel kostümlerse, Serdar Başbuğ'a ait.

www.dobgm.gov.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hürrem Sultan Almanya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN