Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Senfonik Türküleri

Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin (MDOB) opera sahnesine taşıyacağı "Senfonik Türküleri" konserinin dünya prömiyeri için son prova yapıldı.

Giriş Tarihi: 30.4.2014 10:25
Türkülerin düzenlemesini yapan şef Serdar Yalçın, Mersin Kültür Merkezi'ndeki genel prova öncesi yaptığı açıklamada, proje fikrinin MDOB Müdürü Erdoğan Şanal'dan çıktığını söyledi.

Türkülerin operaya uyarlanması konusunda kendisine teklif yapıldığını ifade eden Yalçın, büyük bir prodüksiyon olmasını istediğini, koro, orkestra ve solistlere koral senfonik bir yapılanmayla uyarlama yaptığını belirtti.

'ın UNESCO tarafından kabul edilen önemli bir kültürel isim olduğunu vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti:

"Ertaş'ın herhangi bir parçasının dünyanın farklı bir yerinde benim notaları göndermemle çalınıp söylenmesi mümkün olabilecek. Bu şu an dünyada binlerce olan opera evlerinin birinde olabilir. Bağlamasız ve Türk sazı olmadan düşünmemin nedeni de buydu. Dünyanın herhangi bir yerinde Neşet Ertaş'ın seslendirilmesini amaçladık.

Uğraştıkça türküleri daha da çok sevdim. Hatta bazısı makamsal açıdan benim için bulmaca gibiydi ama epey emek verdim. Ciddi bir çalışma sürecinde iyi solistler, orkestra ve koroyla netice aldık. Umarım insanlarımızın istediği gibi olacak. Kendimize yakın ve tanıdığımız müzikler olduğu için insanlar bu projeyi çok sevecek."

Senfonik Neşet Ertaş Türküleri dünya prömiyeri konseri, 30 Nisan Çarşamba saat 20.00'de MDOB'da yapılacak. Konser, perşembe günü aynı saatte de sanatseverlerle buluşacak.

MDOB orkestrası ve korosunun görev alacağı konserde solist sanatçılar Bengi İspir Özdülger, Nihan Evren, Mehmet Yılmaz ve Onur Polat, Ertaş'ın eserlerini seslendirecek. Koroyu Anıl Aydın'ın hazırladığı konserde, Marina Kvlividze başkemancı olarak görev alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Senfonik Neşet Ertaş Türküleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN