Tarih kokan sergi

Büyükçekmece Belediyesi Halk Akademisi Sanat Merkezleri ne bağlı sanatçı ve kursiyerlerin yaptığı sanatsal çalışmalar, Mimar Sinan tarafından yapılan tarihi Kervansaray'da sergilenmeye başladı. Bir hafta boyunca sürecek sergide, birbirinden güzel Ahşap Rölyef ve maket atölyesi çalışmaları sanatseverleri bekliyor.

Giriş Tarihi: 3.6.2014 14:13
Plastik Sanatlar Yıl Sonu Sergisi'nin açılışı, 448 yıl önce Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan tarihi Kervan Saray Kurşunlu Han'da yapıldı.

Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Bayram Ali Üner ve Hatice Akgün'ün yaptığı açılışa çok sayıda sanatçı, kursiyer ve sanatseverler katıldı. Sergide, sanatçılar ve kursiyerlerin yaptığı ahşap Rölyef, plastik ve maket atölyesi çalışmaları sergilendi. Büyükçekmece'de 72 tane tarihi eser bulunduğunu söyleyen Emekli Pilot ve Rölyef Sanatçısı Nihat Kalpakçı,"Ben emekli olduktan sonra, kahvehane köşelerinde oturmak yerine sanatı seçenlerdenim. Yaklaşık 8 yıldır Ahşap Rölyef sanatı ve ahşap maket eserleriyle uğraşıyorum. Büyükçekmece 72 adet tarihi eser bulunuyor. Ben özellikle İstanbul Valiliği'nin restorasyon kararı aldığı 17 eser üzerinde ön çalışma yaptım. Perişan haldeki eserlerin öncelikle fotoğraflarını çektikten sonra, o eserlerle ilgili kişilerle görüşerek tarih çalışmaları yaptım. Restore çalışmaları yapılmadan önce bu eserleri küçük maket ve ahşap rölyeflerde yaparak bir anlamda restore çalışmalarına da örnek oluyorum. Çalışmalarımla birden fazla sergi ve sanat festivallerine katıldım" dedi. Büyükçekmece gölü kenarında bulunan tarihi Kervansaray Kurşunlu Han'da açılan sergi bir hafta boyunca sanatseverleri bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih kokan sergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN