Venedik Bienali'nde görkemli açılış

Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Venedik Bienali'ne ilk kez katılan Türkiye Pavyonu, Hafıza Mekanlar isimli sergiyle açıldı. Hafele'nin sponsor olduğu etkinliğe, iş ve cemiyet düyasının ünlü isimleri katıldı

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Türkiye; dünyanın en önemli güncel sanat ve mimarlık etkinlikleri arasında sayılan Venedik Bienali'nde uzun süreli bir mekana sahip oldu. 7 Haziran-23 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek bienaldeki Türkiye Pavyonu'nun açılışı 5 Haziran'da yapıldı. Açılışta; Hafıza Mekanları (Places of Memory) isimli sergi, uluslararası mimarlık dünyasına tanıtıldı. Küratörlüğünü Murat Tabanlıoğlu'nun üstlendiği serginin proje koordinatörlüğünü ise Pelin Derviş üstlendi. Türkiye Pavyonu'nun açılış törenine; Häfele İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Schüco Türkiye Genel Müdürü Can Eren, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer katıldı. Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü Lale Ülker, TC Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Roma Maslahatgüzarı 1. Katip Erkan Aytun, Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Cem Kahyaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik ve Roma Büyükelçiliği Kültür Ofisi Direktörü Enis Uğur da katılımcılar arasında yer aldı.

GURURLU BİR GECE

Etkinliğin sponsorluğunu üstlenen Häfele; atölye çalışmaları ve projeye eşlik etmesi için hazırlanan kitaba da katkıda bulundu. 90 yılı aşkın süredir dünyanın en iyi projelerinde mimarların iş ortağı olan Häfele; mimarlık dünyasının nabzının attığı, Türkiye açısından önemli bir adım olan uluslararası bir etkinliğe destek vermenin gururunu yaşadı. Häfele İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun; mimarlık kültürüne katkıda bulunacak her türlü projede rol almaya devam edeceklerini söyledi.

RESEPSİYON VERİLDİ

Hafıza Mekanlar sergisinin küratörü Murat Tabanlıoğlu, mobilya ve kapı aksesuarlarının öncü markası Häfele ile olan iş birliğinin, bienalin ana teması açısından da çok anlamlı olduğunu söyledi. Tabanlıoğlu şöyle konuştu: "Projeye destek verecek olan sponsorların bir şekilde bizim hayatımızla ilgisi olması da önemliydi. Pencereleri, kapıları, cepheleri, koridorları, duvarları, yani mimarinin tüm esas parçalarını birleştirenin arkasında bir hırdavatçılık var. Häfele de bunu en önemli şekilde, profesyonelce yapıyor. Kapıdan başlayarak, bir binanın her tarafında bence Häfele var." Açılışın ardından Murat Tabanlıoğlu ve Türkiye Pavyonu sergisi onuruna bir resepsiyon verildi. 'İstanbul'dan Venedik'e' temalı gece, Sangiorge Maggiore Adası'nda gerçekleşti. Davette, Türk ve İtalyan lezzetleri sunuldu.

ATÖLYE ÇALIŞMASI DA GERÇEKLEŞECEK

HÄFELE; Türkiye Pavyonu'nun, atölye çalışmalarının da destekçilerinden biri. Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi sırasında katılımcı ülkelerden projeleri seçilenler, bir panel dizisinde yer alacak. Türkiye panele; 31 Ekim'de Arsenale Corderie'de yapılacak uluslararası öğrenci atölyesiyle katılacak. Murat Tabanlıoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı bünyesinde yürüttüğü stüdyosunda 2014 bahar döneminde devam eden öğrencileriyle birlikte bu programa yönelik bir hazırlık yapıyor.

KİTAP TANITIMI
Häfele'nin de katkıda bulunduğu 'Tabanlıoğlu Mimarlık: Saydamlık ve Modernite' kitabının dünya lansmanı da Venedik'te gerçekleştirildi. Monografik kitap; modern mimarlık geleneğinden beslenen yenilikçi tasarımlarıyla ulusal ve uluslararası arenada öne çıkan Tabanlıoğlu Mimarlık'ın son dönem projelerini kapsıyor. Kitap, Türkiye ile birlikte tüm dünyada satışa sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Venedik Bienali'nde görkemli açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN