Anadolu Ajansı'ndan çok özel üç kitap

Giriş Tarihi: 4.8.2014 17:41

Anadolu Ajansı (AA) son yıllarda arttırdığı uluslararası haberciliğini kitap dünyasına taşımak için harekete geçti.

Özellikle Ortadoğu'daki gelişmelere ayrı bir önem veren ve çok yoğun haber yayını yapan AA, yaptığı çalışmaları kitaplaştırmaya ve dünya kitap piyasasına girmeye karar verdi.

Arşiv niteliği taşıyan ilk eserler, dünyanın yakından takip ettiği Mısır, Gazze ve Suriye konusunda. Kitaplar alışılmışın dışında bir formatta hazırlanıyor. Öncelikle ülkelerin kısa siyasi tarihçeleri, meydana gelen olaylar ve haber niteliği taşıyan konular detaylı bir şekilde işleniyor. Buna ek olarak o ülkede görev yapmış ve olaylara şahitlik etmiş habercilerin kişisel izlenimleri ve tanıklıkları da kitapta önemli bir bölüm olarak yer alıyor. "Oradaydı" başlığı altında yer alan bu tanıklıklarda, haberciler olaylar yaşanırken, fotoğraf çekerken ya da görüntüleri kaydederken neler yaşadığını, neler hissettiğini anlatıyor.


İLK KİTAP: YARIM KALAN DEVRİM, MISIR


Ajans editörleri Ortadoğu'nun üç önemli sorunlu ülkesini öncelikle çalışma konusu yaptı. Mısır, Gazze ve Suriye'de yaşananlar uzman habercilerin araştırmalarıyla kronolojik olarak anlatılıyor. Kitapta olaylar anlatılırken, burada görev almış ve bu önemli olaylara tanıklık etmiş, haberlere imza atmış haberciler yaşadıklarını ve hissettiklerini anlatıyor bir yandan.

Üç kitaptan ilki "Yarım Kalan devrim, Mısır" adıyla piyasaya çıkacak. Kitap Rabia katliamın yaşandığı 14 Ağustos'ta kitapçılarda hazır olacak. Mısır kitabını 30 kişilik haberci ve editör ekibi, üç ayrı bölümde hazırladı. Bölümlerde, kısa Mısır tarihi, Mübarek'in devrilmesi ve General Sisi darbesiyle Mursi'nin devrilmesi anlatılıyor.

Olayları yakında takip eden AA habercileri de Mısır'da olayların sembolü olan Tahrir ve Rabia Meydanı'ndaki gözlemlerini, şahitliklerini ve olaylar esnasında yaşadıklarını "oradaydı" başlığı ile okuyucuya sunuyor.


ETKİLEYİCİ FOTOĞRAFLAR

Mısır kitabında AA foto muhabirleri tarafından çekilen çok sayıda özel fotoğraf kullanıldı. Özellikle Rabia meydanına yapılan kanlı müdahalede olay yerinde olan habercilerin psikolojilerinin nasıl bozulduğu ve olaylardan nasıl etkilendiği ilk kez bu kitapta anlatılmış olacak. Bir çok habercinin kanlı olayları izlerken gözyaşlarını tutamadığı ve uzun süre etkisinden kurtulamadığı tanıklıklar bölümünde anlatılıyor.


RABİA İŞARETİNİN İLK GÖRÜLDÜĞÜ FOTOĞRAF

Kitap tüm dünyada yaygınlaşan Rabia işaretinin nasıl doğduğunu da ilk kez detaylıca anlatıyor. AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün kendi tanıklığını anlattığı bölümde, Mısır'da Rabia işaretini ilk keşfeden ve gösteren kişilerin fotoğrafı yayınlanacak.


KİTAPLAR ÜÇ DİLDE BASILACAK

Mısır kitabını son yılların en büyük dramının yaşandığı Gazze kitabı ve hala savaşın can aldığı Suriye kitapları takip edecek. Eylül ayında ise kitapların Arapça ve İngilizce baskıları yapılarak dünya kitapçılarına dağıtılacak.


KOLEKSİYON BASKI YAPILACAK

Ajans her üç kitap için düşük fiyatlı baskılarının haricinde, özel numara verilmiş ve ticari olarak satılmayan koleksiyon baskılar yapacak. Sınırlı sayıda basılacak bu özel baskı sadece devlet erkanı, önemli kütüphane ve koleksiyonculara verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu Ajansı'ndan çok özel üç kitap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN