Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Matrakçı Nasuh'un minyatürleri çinide

Kütahyalı çini ustası Fahri Çetinkaya, minyatürleriyle ünlü Matrakçı Nasuh'un eserlerini, 8 ay süren çalışmayla tabak ve vazolara işledi

Geçen yıl UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) tarafından 'Piri Reis yılı' ilan edilmesiyle birlikte yaptığı pek çok eser değer kazanan ünlü çini ustası Fahri Çetinkaya uzun bir süredir Matrakçı Nasuh'un minyatürlerini çiniye işliyordu. Tesadüfen 2014 yılı UNESCO tarafından 'Matrakçı Nasuh' yılı ilan edilmesiyle birlikte Çetinkaya'nın hazırladığı eserler de tekrar önem kazandı. 8 aydır el emeği, göz nuru dökerek hazırladığı 19 parça çini eserde, Matrakçı Nasuh'un yaptığı minyatürlere yer veren Fahri Çetinkaya "Ben bu çalışmalara başladığımda UNESCO'nun bu etkinliğinden haberim yoktu. Tarihe meraklı olduğum için bu konuyu araştırdım. Çini tekniği ile mozaiği sentez yaptım" dedi.

BAKANLIK 5 ESER ALDI

Yaptığı 19 parça eserin 250 bin lira değerinde olduğunu belirten Çetinkaya, eserlerden 5'inin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sergilenmek üzere satın alındığını söyledi. Çetinkaya, "Bakanlık çinileri yurt içi ve yurt dışında sergileyecek" dedi.

MATRAKÇI NASUH KİMDİR?

Kanuni Sultan Süleyman döneminin en önemli sanatçılarından biridir. Gittiği tüm yerlerin resimlerini çizerdi. Padişahın Irak seferi sırasında geçtiği güzergahtaki kutsal yerleri ve olayları beynine kazıyıp, minyatürlerini çizdi. Tüm ayrıntıları düşünürdü, bu nedenle 'Hafiye Nasuh' da derlerdi. Nasuh, o dönemde demir çubukların uçlarına keçe ve bez parça sararak bir alet yaptı. Matrak ismi verilen bu demir çubuklarla oynanan ve şehzadelerin kılıç eğitiminde de kullanılan oyunu icat eden Nasuh, o günden sonra "Matrakçı" lakabıyla anıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Matrakçı Nasuh'un minyatürleri çinide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN