Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cehennem Melekleri 3'ün vizyon tarihi belli oldu

Sultan II. Abdülhamid’e, tahta çıkışının 25. senesinin kutlandığı 1901’de dünyanın her yerinden gönderilen hediyeler günümüze ulaşıyor. 17 Eylül'de Yıldız Sarayı'nda başlayacak "Cülus Armağanları Sergisi"nde 18 parça değerli hediye ilk kez bir arada sergilenecek.

Giriş Tarihi: 12.8.2014 16:07
Gümüş bakım setleri, çeşmeler ve daha nicesi... Tahta çıkışının 25.yılında II.Abdülhamid'e gelen hediyeleri merak ediyor musunuz? Sultanın tahta çıkışının 25. senesi olan 1901'de dünyanın çeşitli imparatorluklarından gönderilen hediyeler, ilk kez bir arada tarih severlerin ilgisine sunuluyor. Tarihin perdesini entelektüel birikimle aralayan, sanat bilincinin geliştirilmesine katkı sağlayan Cülus Armağanları Sergisi, özel bir döneme tanıklık ediyor. Cülus armağanlarının hikâyesini masalsı bir dille anlatan sergi, Yıdız Sarayı'nda meraklılarıyla buluşacak.

Tüm detayları hissedeceksiniz

17 Eylül - 17 Ekim arasında Yıldız Sarayı içinde yer alan ve özel mimarisiyle dikkat çeken Kaskat Köşkü'nde sergilenecek 18 tarihi eser ziyaretçilerinin beğenisine sunulacak. Daha önce çeşitli saraylarda bulunan eserlerin dönemine uygun olarak tek bir alanda sergilendiği köşkte, tarih ve sanat tutkunları dönemin izlerini eserlerin detaylarında hissedecek. Her bir ülkeden gelen eserlerin özel olarak sergilendiği alanlarda aynı zamanda eserlerin hikâyeleri de yer alıyor. Sergide, II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25. yılında dünyanın çeşitli ülkelerinin imparatorlarından gelmiş hediyeler görücüye çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda restorasyonu biten ve ilk kez bu sergi vesilesiyle kapıları açacak olan Kaskat Köşkü, Osmanlı sarayları arasında en son örneğini oluşturan Yıldız Sarayı içinde yer alıyor.

19. yüzyılın trendi Art Nouveau akımın gözde eserleri

19. yüzyılın son çeyreğinde Avrupa başkentlerinde yayılan Art Nouveau (zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı)nun uygulandığı en güzel mekanlardan biri olan Kaskat Köşkü'nün tarihi atmosferinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleşecek Cülus Eserleri Sergisi'ndeki eserler bir ay boyunca her gün 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cehennem Melekleri 3'ün vizyon tarihi belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN