Dt'de yerli oyun dönemi

Devlet Tiyatroları yüzde 70'i yerli 143 oyunu seyirciyle buluşturacak. İlk kez izlenecek oyunlar içinde Buğra'nın "Osmancık"ı ve Kısakürek'in "Sabır Taşı" da var

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Geçen yıl sahneye taşıdığı yerli oyunlarla 1 milyon 843 bin seyirciye ulaşan Devlet Tiyatroları (DT) yeni sezonda da oyunlarının yüzde 70'ini yerlileştirme kararı aldı. SABAH, DT'nin henüz hiçbir yerde açıklanmamış yeni oyun repertuvarına ulaştı. Yeni sezonda 143 oyunla seyirciyle buluşacak olan DT, Tarık Buğra'nın "Osmancık"ı, Necip Fazıl Kısakürek'in "Sabır Taşı," Turgut Özakman'ın "Töre"si, Şirin Aktemur Toprak'ın yönettiği "Neşe, Dert, Aşk Neşet Ertaş" gibi pek çok yeni yerli oyunu sahneye taşıyacak. Yeni sezon provalarına önceki gün başlayan DT, ekim ayında perdelerini açacak. Bu sene, geçtiğimiz dönem sahnelenen ama seyircisini tüketmeyen Çalıkuşu, Kösem Sultan, Nereye, Para, Teneke, Bir Delinin Hatıra Defteri, Bizim Yunus, Hamlet, Kerbala, Macbeth'in içinde olduğu 109 oyun seyirciyle buluşmaya devam edecek. DT, bunun yanı sıra 30'un üzerinde yeni oyunu da sahneye taşıyacak. Yerli oyunların yanı sıra pek çok klasik yabancı eser de seyirciyle buluşacak. Yabancı oyunlarda Moliere'e ağırlık verilecek. DT; Kibarlık Budalası, Hastalık Hastası, Gülünç Kibarlar, Scapin'in Dolapları gibi ünlü klasikleri sahneleyecek. Ayrıca Shakespeare'in ünlü komedileri Cymbeline ve Hırçın Kız da Türkiye'de ilk kez sahnelenecek. DT, ünlü müzikal Muhteşem Gatsby ile Büyük Romulus, Oscar'ın Gülü, Fare, Alacaklılar gibi yabancı klasikleri de seyirciyle buluşturacak. Ayrıca yine ilk defa Uluslararası Ege Tiyatro Festivali'nin de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ERTAŞ DA SAHNEDE...
DT'nin yerli oyunları arasında en dikkat çekici olanı Tarık Buğra'nın Osmancık eseri. Bununla birlikte ilk kez sahnelenecek oyunlar şöyle: Sabır Taşı (Necip Fazıl Kısakürek), Neşe, Dert, Aşk: Neşet Ertaş (Şirin Aktemur Toprak), Yeşilçam (Uğur Saatçi), Töre (Turgut Özakman), Murtaza (Orhan Kemal), Kuaförde Bir Gün (Pervin Ünalp), Nisan 1915 (Tufan Gündüz), Kurban (Güngör Dilmen), Deli İbrahim (Turan Oflazoğlu), Daniş Çelebi ve Çengi Sümbül (Ahmet Mithat Efendi), Güneş Batarken Bile Büyük (Kazım Akşar), Ahmet Vefik Paşa (Gökhan Eraslan), Kozalar (Adalet Ağaoğlu), Sevgili Hayat (Funda Özşener), Çöl Oyunu (Beliz Güçbilmez), Vladimir Komarov (Mehmet Baydur).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dt'de yerli oyun dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN