Piri Reis'in hayatı bale sahnesinde

Giriş Tarihi: 13.9.2014 12:07 Güncelleme Tarihi: 13.9.2014 12:08

Dünya denizcilik tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Osmanlı Deniz Bilimcisi Piri Reis'in hayatı, baleyle sahneye taşınacak.

Eserin Koreografi asistanı Ayşe Fidanlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ünlü denizcinin dünya haritasını çizmesinin 500. yıl dönümü olan 2013'ün UNESCO tarafından "Piri Reis'i Anma Yılı" ilan edildiğini, gelen teklif üzerine de böyle bir dahiyi sahneye taşımanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Piri Reis'in gençliğinden vefatına kadar bütün dönemleri eserde işleyeceklerini ifade eden Fidanlık, şöyle devam etti:

"Eserimizde Piri Reis'in, zaferlerini, yaşadığı aşklarını, başarılarını, olabildiğince her türlü teknik müzik dahilinde sahnelemek amacındayız. Piri Reis, çok büyük bir denizci. Eminim ki Sultan Süleyman ona bir şeyler vermiştir. Eserde, başarıları, haritayı meydana getirişini, temsili olarak yıldızlardan aldığı feyzi işledik. Bazı kaynaklarda da zaten haritayı yıldızlardan feyiz alarak yaptığı konusunda bilgiler var. Ayrıca sinevizyon da kullanacağız. Dolayısıyla gösterişli etkileyici bir eser olacak. 35 kişilik bir kadroyla bu eseri canlandırmaya çalışacağız. Çok gösterişli saray sahneleri olacak. Toplamda 2 perde 8 tablodan oluşan 80 dakikalık bir eser olacak."

Fidanlık, meydana getirecekleri eserin dünya prömiyerini Mersin'de yapacaklarını ancak eserin bir çok yere de sahnelenebileceğini belirtti.

Piri Reis karakterini Ender Üçdemir ve Iraklı Bakhtadze'nin dönüşümlü canlandıracağı eserde başlıca rolleri, Özlem Şenormanlılar, Berna Turhan İleri, Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci Serbülent Biçer, Beatrice Parma, Tutku Barın Tümen, Mahmut Akyol, Murat Koman, Niyazi Cingöz, Tolga Ergen dönüşümlü olarak paylaşıyor.

Müziği Can Atilla'ya koreografları ise Volkan Ersoy ve Armağan Davran'a ait olan eserin, dekor tasarımını Savaş Camgöz, kostüm tasarımını Gülay Korkut, ışık tasarımını ise Tarı Deniz yapıyor.

"Piri Reis" balesinin dünya prömiyerini 16 Ekim Perşembe günü saat 20.00'de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde gerçekleşmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piri Reis'in hayatı bale sahnesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN