Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya Koçyiğit'ten gençlere 'uyuşturu' ile ilgili film tavsiyesi

Milli sinema mücadelesinin sembol ismi Yücel Çakmaklı, "Türk Sineması’nın 100’üncü Yılı Etkinlikleri" kapsamında Esenler’de anıldı.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 10:39 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 10:39
Hülya Koçyiğit'ten gençlere 'uyuşturu' ile ilgili film tavsiyesi
Düzenlen panelde konuşan ünlü sanatçı hülya koçyiğit uyuşturucu bağımlısı gençlerin Çakmaklı ile çalıştığı 'Diriliş' filmini izlemelerini tavsiye etti.

Etkinlik kapsamında ilk olarak "100 Yılın Unutulmazları Film Afişleri Sergisi"nin açılışı gerçekleşti. Serginin ardından Kazım Türker Konferans salonunda Türk Sineması'nın unutulmaz yönetmeni Yücel Çakmaklı düzenlenen panelde anıldı.

"Türkiye'nin milli sinema mücadelesi" isimli panelde Yücel Çakmaklı'nın hayatını ve sinema mücadelesini Abdulhamit Güler'in moderatörlüğünde Hülya Koçyiğit, Mesut Uçakan, Burçak Evren ve Bünyamin Yılmaz anlattı. Son dönemde arkan uyuşturucu kullanımına karşı Hülya Koçyiğit eskiden oynadığı ve yönetmenliğini Yücel Çakmaklı'nın üstlendiği filmi tavsiye etti.

"UYUŞTURUCU BAĞIMLILARI DİRİLİŞ FİLMİNİ SEYRETSİN"

Yücel Çakmaklı ile "Zehra" ve "Diriliş" filmlerinde birlikte çalışan oyuncu Hülya Koçyiğit panelde Yücel Çakmaklı ile ilgili anılarını anlattı. Koçyiğit, "Her insan bu hayattan göçerken bir iz bırakmak ister hepimiz bunu hayalini kurarız. Yücel Çakmaklı verdiği sinema filmleriyle bu halkın üzerinde bir iz bırakmış sanatçıdır. Filmler de din vurgusu yapılıyordu gereğince. Yücel Çakmaklı bu algıyı değiştirdi ve filmler de kullandı. Çakmakla birlikte çalıştığım Diriliş filmi gençliğin itina ile özenle seyretmesini istediğim bir filmdir. Çünkü ne yazık gençliğimizin uyuşturucu ile ilgilendiğini görüyoruz. Bu konuda çok büyük acılar yaşanıyor. Diriliş filmi bir bağımlının tekrardan hayata sarılmasının en büyük nedeninin ailesinden gördüğü destek olduğunu gördük. Bu filmi büyütün kalbimle izlemenizi tavsiye ediyorum'' dedi.

Belediyenin işi sadece rutin görevlerini yapmak olmadığını hatırlatan Esenle Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise, "Yol, park ve bina gibi şeyleri yapmak bizim görevimiz zaten. Ama asıl olan görevimiz şehrin bir defa mekan imarını yaparken insanın imarına katkı sağlayacak olan kültür ve sanata yapacağımız yatırımlardır. Bunun için Esenler de her bir ferdin bu benim sanatım diyeceği kültür sanat işleri yapmayı kendimize bir görev kabul ediyoruz. Türk Sinemasının 100.yılı münasebetiyle yapmış olduğumuz resim sergisi ve gerçekleştireceğimiz panelimiz ile Esenler de bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz" diye konuştu.

Yönetmenlerin sinemaya bir yaşam ve ömürlerini verdiğini belirten Burçak Evren, "Yönetmenler bazen kendi düşüncelerini, kendi ideolojilerini sinemaya aktarmak isterler. Yönetmenlerle çoğu zaman ters noktalara düşsek bile onları dışlamıyoruz. Çünkü onlar bizim hikâyelerimizi anlatıyorlar. Türk sineması uzun süre ufak bir bilet karşılığında bizlere düşler armağan etti. Ne mutlu bize o düşünceleri armağan ettiler, Türk Sineması'nı 100'üncü yılına getiren yönetmenler oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya Koçyiğit'ten gençlere 'uyuşturu' ile ilgili film tavsiyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN