Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sazı ensesinde çalıyor

Kütahya’da görme engelli kişinin ensesinde saz çalması görenleri şaşırtıyor.

Giriş Tarihi: 2.12.2014 15:03
Sazı ensesinde çalıyor
Kütahya Altı Nokta Körler Derneği Başkanı 28 yaşındaki İsmail Barış, anonim ve bestesini kendi yazdığı şarkıları sazı ensesine koyup tersten çalarak seslendiriyor. Saz çalmaya 11 yaşında başladığını belirten Barış, "Bir gün sazı elime aldığımda ensemde çalmayı denedim. Değişiklik olsun diye böyle bir şey yaptım. İlk defasında bilinçli bir şey değildi. Daha sonra sazı ensemde de çalabildiğimi keşfettim. Bu durum insanların dikkatini çekiyor. Saz ensede olduğu için ters oluyor. Saza vuruşlar tersten yapılıyor. Şarkı söylerken biraz zor oluyor. Ancak ben alıştım. Artık düz nasıl çalıyorsam, tersten de çalıyorum. Derneğimizin etkinliklerinde çoğunlukla ben sahne alıyorum. Bazen 'Çoğu kişi saz çalmakta zorlanırken sen nasıl oluyor da tersten çalıyorsun?' diye soranlar oluyor" şeklinde konuştu.

Resmi bir kurumda çalışan İsmail Barış, kentte bazı çevrelerin kendisini Kütahya'nın Metin Şentürk'ü olarak adlandırdıklarını dile getirdi. Barış, sazı ensesine koyup yürüyerek de çalabiliyor.

Kütahya Altı Nokta Körler Derneği üyeleri de, başkanlarının ilginç yeteneğinden dolayı gurur duyduklarını belirterek, İsmail Barış'a sahip çıkılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sazı ensesinde çalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN