''Bozkırın tezenesi'' için müzikal

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Edebiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Numan Çakır, ''Bozkırın tezenesi'' olarak bilinen merhum halk ozanı için "Gönül Dağı Müzikali" hazırladı.

Giriş Tarihi: 24.3.2015 15:46
''Bozkırın tezenesi'' için müzikal
Çakır yaptığı açıklamada, daha önce ''Aşık Veysel Müzikali'' yaptıklarını, ozanın bir günlük hayatını anlatan "Çiçeğin Beyi" isimli kısa film çektiklerini söyledi.

2012'de hayatını kaybeden 'ı anlatan müzikal hazırladıklarını aktaran Çakır, oyunun KBÜ'de 6 Nisan'da sahneleneceğini kaydetti.

Ertaş'ın türkülerinin Türk toplumunun önemli geleneği "abdallığın" devamı niteliğinde olduğunu ifade eden Çakır, "Ertaş'a fazlasıyla ilgi olduğunu görüyorum. Bu konuda bize çok fazla soru soruluyor. Bu, özümüzü kaybetmediğimizi gösteriyor. Eskiye dönüş var. Aşık Veysel'in türküleri genelde günümüze taşınıyor. Ertaş ta çok büyük bir üstat, son abdalımız. Anadolu geleneğinin büyük temsilcisi. Ertaş'ın türkülerinin ilgi görmesi beni mutlu ediyor. Bu müzikalle üniversite gençliği özünü ve kültürünü bilsin istedik" diye konuştu.

Oyunda Ertaş'ı canlandıracak KBÜ Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencisi Fatih Kayapınar da çocukluğundan beri sanatçının hayranı olduğunu ve onu canlandıracak olmasının kendisini heyecanlandırdığını dile getirdi.

"Üstadın şarkılarıyla büyüdüm" diyen Kayapınar, "Türkülerinde verdiği mesajları anlatabilmek için elimden geleni yapacağım. Gençlerin onu bilmesini istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Bozkırın tezenesi'' için müzikal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN