Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kedilere özel müzik

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Kedilere özel müzik

ABD'de yapılan araştırmaya göre kediler sanılanın aksine klasik müzikten değil; temposu, beslenirken çıkardıkları mırıltılara benzeyen ve kendi seslerinden oluşan müzikten hoşlanıyor!

Bilim insanları şimdi de hayvanların özellikle de kedilerin ne tür müzikten hoşlandığını keşfetmeye çalışıp, ona uygun besteler bulma peşinde. "Türlere özgü müzik" teorisinin sahibi besteci David Teie ve Winconsin-Madison Üniversitesi'nde görev yapan psikolog Charles Snowdon'ın ABD'de yaptığı araştırmada; kedilerin insan müziklerinden hoşlanmadığı ortaya çıktı. Yapılan deneyler sonucu kediler, beklenilenin aksine klasik müzik değil kendi seslerinden oluşan müziklerden hoşlandığı sonucuna varıldı.

ODAYI TEK ETTİLER

Geliştirilen müziklerin ne kadar başarılı olup olmadığını anlamak için müzik parçaları 47 kedinin üzerinde test edildi. Kediler üzerinde iki klasik müzik eseri ve araştırmacıların özel olarak geliştirdiği iki eser denendi. Kedilerin müziği sevdiğini çıkardıkları mırıltılardan ve sesin çıktığı hoparlöre doğru yürümelerinden anlaşıldı. Hayvanların müzikten hoşlanmadığı ise tıslama ve arkaya doğru kavis hareketi yapmalarından fark edildi. Deneyde kediler, kendilerine özel olarak geliştirilen müziğe 110 saniye sonra olumlu tepki vermeye başladı. Ancak klasik müziğe verilen olumlu tepkilerin 171 saniye sonra başladığı görüldü. Snowdon kedilerden bazılarının ise klasik müzik açıldığında dışarı kaçtığını belirtiyor.

TEMPO ÖZEL AYARLANIYOR

Snowdon kedilere belli bir tempoya ve ses perdesine sahip olan müzikler geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Müzik parçalarının temposu ise kedilerin beslendiği sırada çıkardığı mırıltı seslerine benzeyecek ve duyu sistemlerine göre geliştirilecek. Zira kediler insanların algıladığından daha yüksek oktavdaki sesleri algılayabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kedilere özel müzik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN