Türkiye "mavi bayrak"ta Yunanistan'ı geçti

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, mavi bayraklı plaj sayısında geçen yıl Yunanistan'ın 10 bayrak gerisinde olan Türkiye'nin 41 bayrakla öne geçerek dünya ikinciliğine yükseldiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 22.4.2015 17:55
Türkiye mavi bayrakta Yunanistan'ı geçti
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yazılı açıklamasında, deniz-kum-güneş turizminde önemli bir yere sahip plajlar ve marinalar açısından dikkat çekici bir başarıya imza atmanın haklı gururunun yaşandığının altını çizerek, şunları belirtti:

"Dünya turizminde ön plana çıkan birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye, artık parmakla gösterilen bir noktaya ulaştı. 2015 yılı Mavi Bayrak sıralamasında İspanya'nın ardından komşumuz Yunanistan'ı geçerek ikinci sıraya yükseldik. 1994 yılında sadece 6 Mavi Bayraklı plaja sahip olan Türkiye, aradan geçen 20 yılda bu sayıyı yaklaşık 73 kat artırarak 436'ya yükseltti."

Bu noktaya kolay gelinmediğini ifade eden Çelik, bakanlığı süresince çevresel politikaların öncelik alındığını belirtti. Çelik, "En yakın rakibimiz Yunanistan'a 2015 yılında 41 bayrak fark attık ve dünya sıralamasını değiştirdik dedi.

Bakan Çelik, mesajında, bu çalışmaların Türkiye'yi "marka ülke" yapma adımları kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Görevi devraldığımda ülkemizin sahip olduğu turizm potansiyelini planlı bir şekilde, ülke yararına kullanmayı politikalarımızda düstur edindik. Ve iki yılda belirleyip başarıyla uyguladığımız stratejilerin meyvelerini hızla aldık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye "mavi bayrak"ta Yunanistan'ı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN