Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzedeki tabloya ‘bıyık’ çizdiler!

Giriş Tarihi: 26.10.2015
Müzedeki tabloya ‘bıyık’ çizdiler!

Fransa'ın Grasse kentindeki Fragonard Müzesi'nde görülmedik vandallık: Aralarında Fragonard'ın 18'inci yüzyıldan kalma eserlerinin de bulunduğu birçok resim kalemle çizilmiş

Fransa'da, dünyanın parfüm başkenti olarak bilinen Grasse kentindeki Fragonard Müzesi'nde birçok tablonun kalemle çizilerek tahrip edildiği ortaya çıktı. Tabloların arasında adını müzeye veren ve Fransa'nın önde gelen ressamlarından Jean-Honore Fragonard'ın 18'inci yüzyıldan kalma birçok eseri bulunuyor. Polis soruşturması sürüyor. 25 Eylül'den beri bazı taklit eserlerin tahrip edildiği bilgisi yer alıyordu. Ancak Le Parisien gazetesine konuşan görgü tanıkları, reprodüksiyon eserlere verilen zararların polise haber verilmediği aktarıyor. Aynı kişilerin geçen hafta pazartesi günü müzeye tekrar geldiği ve bu sefer aralarında ressam Fragonard'ın resimlerinin de bulunduğu orijinal tablolara zarar verdiği belirtiliyor.

DELİK DEŞİK ETMİŞLER!

Fraganoard'ın yaptığı bir porteye kalemle bıyık çizildiği ve birçok yerinde çizikler olduğu tespit edildi. Saldırganların ayrıca 18'inci yüzyılda yaşamış ressamlar François Gerard, François Vincent eserlerine ve onlarla aynı dönemde yaşamış başka bir sanatçının tablosuna zarar verdiği bildirildi. Eserlerin farklı yerlerine delikler açıldığı da görüldü. Yetkililer, zarar gören eserlerin milyonlarca euro değerinde olduğunu belirti. Ancak buna rağmen müzede kamera takip sisteminin olmayışı ve eserlere verilen zararın çok sonra anlaşılması oldukça şaşırtıcı. Polisin yaptığı soruşturmada 25 Eylül'de reprodüksiyon eserlerin zarar görmesinin ardından, orijinal eserlerin 8 Ekim-19 Ekim arasında sistematik olarak tahrip edildiği ortaya çıktı. Polis yetkilileri eserlere bu zararı veren insanların ruh sağlığı bozuk kişiler ya da eğitimsiz çocuklar olabileceğini tahmin ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzedeki tabloya ‘bıyık’ çizdiler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN