Türkiye'nin en iyi haber sitesi

" 57 yıldır güncel"

Araştırmacı-Yazar Ayvazoğlu, şair 'in eserlerinin, ölümünün 57. yılında halen güncel olduğunu, çeşitli platformlarda konuşulup tartışıldığını söyledi.

Giriş Tarihi: 31.10.2015 17:09
Yahya Kemal 57 yıldır güncel

Türkiye'de üzerine en kapsamlı araştırmaları yapan ve müstakil bir "Yahya Kemal Ansiklopedisi" hazırlayan, araştırmacı-yazar , ünlü şairin vefatının 57'nci yılı dolayısıyla AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Yahya Kemal'in vefatının üzerinden 57 yıl geçmesine karşın isminin halen zikredildiğini ifade eden Ayvazoğlu, şöyle konuştu:

"Vefatının üzerinden elli yedi yıl geçmiş olmasına rağmen Yahya Kemal isminin hala çeşitli vesilelerle sık sık zikredilmesi, gazete ve dergilerde onunla ilgili değerlendirmelere, atıflara, hatıra notlarına, dedikodulara rastlanması, kitap çapında çalışmaların çoğalması, gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir hadisedir."

Ayvazoğlu, Yahya Kemal'in yaşama tarzıyla sevdiği halkın yaşama tarzı arasındaki farka ilişkin soru üzerine, "Okuyun 'Atik Valde'den İnen Sokakta' şiirini, okuyun 'Kocamustapaşa' şiirini, bu sancısını nasıl dile getirdiğini göreceksiniz. 'Kocamustapaşa' şiirinde, yaşama tarzı itibarıyla içinden geldiği dünyadan uzaklaştığı için üzülür ve bunu 'onulmaz yara' diye tarif eder" dedi.

Yahya Kemal'in, geleneği kendi içinde yenileyen bir muhafazakar olduğuna işaret eden Ayvazoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yahya Kemal, geleneği kendi içinde yenileyen, yani 'yaratıcı' bir muhafazakardı. Çocuk yaşta bir Jön Türk olarak kaçtığı ve dokuz yıl yaşadığı Paris'te siyaset bilimi okumuş, modern Fransız şiiriyle tanışmıştı. 'Ev'e Birinci Dünya Savaşı yaklaşırken yeni bir şiir, tarih, vatan ve millet anlayışıyla döndü ve modern Türk şiirinin doğuşunda etkin bir rol oynadı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yahya Kemal 57 yıldır güncel"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN