Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Siyaset ancak bir sanat boyutuyla estetik kazanır'

Başbakan Davutoğlu, "Siyaset ancak ve ancak bir sanat boyutuyla estetik bir derinlik kazandığı zaman insanileşir, tarihleşir, ulvileşir" dedi.

Giriş Tarihi: 4.11.2015 09:18
'Siyaset ancak bir sanat boyutuyla estetik kazanır'

Başbakan , "Siyaset eğer manevi ölçüsünü, insan sevgisini ve muhabbetini kaybeder, sanatla bağını koparır kültür dünyasıyla irtibatını keserse işte o andan itibaren o siyasete derinlik kazandırmak imkansız hale gelir" dedi.

Davutoğlu, Topkapı Sarayı'nda düzenlenen 2014 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, bu mekanlarda bir araya gelişlerin bazen hesap edilmeyen anlamlarının ortaya çıktığını söyledi.

Törenin, iki gün önce milletin ağır bir sorumluluğu tekrar omuzlarına yüklemesinden sonraki katıldığı ilk faaliyet olduğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Onun için Topkapı Sarayı, İstanbul'a indiğim andan itibaren dedim bunda özel bir mana olmalı ve biz bunu keşfetmeliyiz. Çünkü planlamamıştık bu tarihte, derken 1 Kasım, 3 Kasım arasında böyle bir irtibat söz konusu olmamıştı. Katılmayı düşündüm toplantıya mutlaka, böyle bir sıralama içinde değildi. O zaman İstanbul'a inerken şunu düşündüm, tabii seçim neticelerini Konya'da almıştık. Hz. Mevlana'nın huzuruna çıktık. Orada sadece halka hitap etmek değil, Hz. Mevlana'nın manevi atmosferin olduğu ortamda 'Acaba bana ne der manen?' diye bir müddet de yalnız kaldım türbede ve tefekkür etme imkanım oldu. Bu sevgi üzerine söylediklerim o tefekkürün bir devamı mahiyetinde ve onun bir mütemmim cüzüydü. Şunu orada idrak ettim. Siyaset hiçbir şekilde manevi anlamından uzaklaştırılamaz, daha sonra insana muhabbeti olmayanın siyaset yapması zulmün kapısını aralamaktır."

"Siyaset ancak ve ancak bir sanat boyutuyla estetik kazanır"

Topkapı Sarayı'nda, bir kez daha ecdattan aldıkları emaneti en iyi şekilde gelecek nesillere aktarma gücünü ve kudretini Allah'tan niyaz eden Davutoğlu, "Siyaset ancak ve ancak bir sanat boyutuyla estetik bir derinlik kazandığı zaman insanileşir, tarihleşir, ulvileşir. Siyasetçi de ancak ve ancak sanat ehline hürmetle kendi haddini bilmeyi öğrenir ya da bir sanat icra ederek, o derinliği yaşar ya da bir sanatı dinleyerek, gözleyerek, takip ederek... Bu mekanda son katıldığımız toplantıdan biri Karahisari Hazretleri'nin hattı üzerindeydi. Orada da hat ile dünya arasındaki ilişkiyi ve hattın bizim dünyamızdaki yeriyle ilgili kanaatlerini paylaşmaya çalışmıştım" ifadelerini kullandı.

Bu ödül töreninin 36 yıldan beri sürdüğünü belirten Davutoğlu, bu güzel geleneğin uzun yıllar boyu devam etmesi temennisinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Siyaset ancak bir sanat boyutuyla estetik kazanır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN