Tartışma ve Kazanma Sanatı raflarda

Gerry Spence'in 'Tartışa ve Kazanma Sanatı' adlı kitabı okurların karşısına çıktı.

Giriş Tarihi: 23.11.2015 18:52 Güncelleme Tarihi: 23.11.2015 18:59
Tartışma ve Kazanma Sanatı raflarda
OMEGA YAYINLARINDAN ÇIKTI

Gerry Spence'in "Tartışa ve Kazanma Sanatı" adlı kitabı Türkiye'de okurların karşısına çıktı.
Omega yayınlarından çıkan kitap, savunmanlık sanatını hukukun sınırları içinden alarak hayatın her alanına yayıyor.

VOLKAN GÜVENÇ ÇEVİRDİ

Volkan Güvenç'in çevirisiyle Türkçe'ye kazandırılan kitabın özgün ve samimi dili dikkat çekiyor

Kitabın konusu hakkında detaylar şöyle:

Her canlı kazanma odaklı yaşar, bir anlamda kazanmak yaşamaktır. Daha okula başlamadan bir at yarışına dönüştürülen yaşam yolculuğu boyunca tartışma ve kazanma sürüp gidiyor.


"YAŞAMINIZIN AVUKATI OLUN"

Avukatlık mesleğinde zirveye çıkmayı başaran Gerry Spence savunmanlık sanatını hukukun sınırları içinden alarak hayatın her alanına yayıyor. Dayatılan "Adalet"in karşısında boynunuz kıldan ince değildir diyerek tartışma ve kazanma sanatının geleneğin kozasını kırmak için özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz bir çift kanat olduğunu söylüyor. Kendimizi ve başkalarını incitmeden ihtiyaçlarımız için iletişim donanımları sunuyor. Yaşamınızın avukatı olun diyor. Ona göre tartışma sanatı yaşama sanatıdır. Bizler tartışırız. Gerekli olduğu için, bunu bizden hayat istediği için tartışırız. Sonuçta hayat bir iddianın tartışılmasıdır...

"İDDİADA BULUNMAK VAROLUŞUMUZUN ONAYIDIR"

Çevirmen Volkan Güvenç'in özgün yazımındaki samimi havayı ve sürükleyiciliği çevirisine de kazandırdığı kitapta Spence yaşamın da avukatlığını yapıyor: "Hayat kısacıktır. Tüm nimetleriyle yaşanması gerekir... İddiada bulunmak varoluşumuzun onayıdır. İnsan ilişkisinin ana maddesidir. İnsanların bir iddiası yoksa yok olurlar. Ustaca yapılmış bir öneri birbirimize yardım etme yöntemi olur. Bir uyarıysa, tehlikeden uzaklaştırır. Bir açıklamaysa öğreticidir. Bir yaratıcılığın dışavurumu olduğunda kendimize yönelik bir armağandır. Bir başkaldırı olduğunda adalet için verilen bir mücadeledir. Akılcı bir iletişim olduğunda anlaşmazlıkların çözümüdür. Benliğin dışa vurumu olduğunda saygı uyandırır. Aşkın anlatımı olduğunda sadakatin ifadesidir. Yalvarışa dönüştüğünde acıma uyandırır. Karizmatik bir söylev olduğunda yığınları harekete geçirip tarihin akışını değiştirir. Yardım etmek, uyarmak, önderlik etmek, sevmek, yaratıcı olmak, öğrenmek, adaleti yaşamak ve sonuç olarak var olmak için tartışmalıyız iddialarımızı..."

BATI'DA KAVRAMLAR DOĞUDA ÖYKÜLER

"Kendimizi Kazanmaya Hazırlamak" ve "İddianın Başarılı Sunumu" bölümleri ardından "Aşkta ve Savaşta İddialı Olmak" adlı bölümde "kaybetme"nin de kazanmak olduğunu ileri sürüyor.

Sevgi ilişkisinde ve çocuklarla tartışma konusunu ele alan Spence' e göre sevgi ilişkisindeki mucizevi ironi, kazanmak için kaybetmek gerektiği düşüncesidir. Evde tartışmak dört dörtlük bir beceri gerektirir; dahası incelikli bir sanat dalıdır. Bu sanatta ustalaşmanın kazanımları büyük bir servet vuranların ya da kalıcı bir şöhret yakalayanların servetini aşar. Pek çok para babası işadamı tanırım ki evdeki tartışmalarda birer zavallı olup çıkarlar.

Batı'da kavramlar vardır, Doğu'da ise öyküler. Hayatın avukatı Spence, kitabında önce kavramları ardından kavramların ete kemiğe büründüğü öyküleri vererek okuru ile "tartışma ve kazanma sanatı" oyununu oynuyor. Kilitleri ve onları açacak anahtarları sunarken de öykülerle zorlanmadan yaşam odalarının kapılarını açtırıyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tartışma ve Kazanma Sanatı raflarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN