Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''nin galası yapıldı

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Beş Şehir" adlı eserinden yola çıkarak, lise öğrencileri tarafından hazırlanan ve 5 ayrı kısa filmden oluşan, ""nin galası yapıldı.

Giriş Tarihi: 30.11.2015 09:33 Güncelleme Tarihi: 30.11.2015 09:33
'5 Şehir 5 Film Projesi'nin galası yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde hayata geçirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri, aileler ve öğretmenlerin katılımıyla, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'ndeki galada konuşan, Anadolu Platformu Genel Başkanı , projenin hayat vererek devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Aldemir, projenin gençlik için heyecan verici olduğuna işaret ederek, "Bu, kadim bir hikaye. Bunun devam etmesi lazım ve en önemlisi de bu projedeki gençlerimiz, inşallah burayı bir dayanak noktası yaparak, gelecekte bunları ilerilere taşırlar" dedi.

Konya, Erzurum, Bursa, Ankara ve İstanbul'un medeniyet değerleri açısından ��nemli olduğunu vurgulayan Aldemir, "Konya, Selçukluların başkenti. Erzurum, Saltukluların merkezi. Bursa Osmanlı'nın kuruluşunu gerçekleştirdiği, her şeyiyle bir baş yapıt. Diğer taraftan İstanbul, 4 tane imparatorluğa beşiklik etmiş, Napolyon'un, 'Dünyanın başkenti' dediği şehir. Ankara da şu anda başkent" ifadelerini kullandı.

Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Abdulvahid Yücel de projenin hayırlı olacağına inandığını söyleyerek, "Bugün Türkiye değişti. Dünya değişti. Camilerin aldığı pozisyon, geçmiş medeniyetimize duyduğumuz ilgi ve alaka ve bu kitabın yazıldığı dönemi hep birlikte düşündüğümüz zaman, aslında '5 Şehir'in yeniden yazılması veya yorumlanması gerekiyordu. Bu anlamda arkadaşlarımız güzel bir adım attılar" dedi.

Projenin koordinatörü Mehmet Gültekin ise öğrencilerin çekimlere başlamadan önce, senaryo ve kamera bilgisi eğitimi aldığına dikkati çekti.

Öğrencilerin, okudukları kitaba ilişkin katıldıkları şehir ve kitap söyleşilerinde, 'Beş Şehir' kitabını ve şehri konuştuklarını aktaran Gültekin, "Projenin ilk bölümünde şehirler ve 'Beş Şehir' üzerine söyleşiler, toplam 10 hafta sürdü. Öğrencilerin, İstanbul'un uzak ilçelerinden her hafta sonu, Anadolu Öğrenci Birliği genel merkezinin yer aldığı Fatih ilçesine, büyük bir özveriyle gelmeleri ve katılımın hemen hemen hiç fire vermeden devam etmesi, konulara ilgisinin bir göstergesi olarak düşünülebilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'5 Şehir 5 Film Projesi'nin galası yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN