Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 1.12.2015 15:36 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 15:36
'Osmanlı Kültürü'nün Estetik Dünyası'

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı'nca TİKA düzenlenen konferansta gazeteci- yazar Ayvazoğlu '' hakkında konuşma yaptı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), "" konulu konferansa ev sahipliği yaptı.

TİKA konferans salonunda yapılan seminerde konuşan gazeteci-yazar , "Osmanlılar, Anadolu'da İslam medeniyetinin Selçuklu yorumunu, yepyeni bir ruh ve dinamizmle Avrupa'nın içlerine kadar taşıdılar" dedi.

Osmanlının, Anadolu Selçuklularının yeterince değerlendiremediği Bizans mirasını da özellikle İstanbul'un fethinden sonra akıllıca kullandığını belirten Ayvazoğlu, Osmanlı'nın Avrupa içlerine doğru ilerlerken karşılaştığı kültürlerle son derece sağlıklı ilişkiler kurduğunu ifade etti.

Ayvazoğlu, Anadolu'da meydana gelen bu yeni gücün, fethettiği ülkelerdeki önemli sanatkarlara cazip imkanlar sunduğunu, bu vesileyle yabancı milletleri kendine yakınlaştırdığını kaydederek, Osmanlı'nın İslam devletlerince öteden beri uygulanan bir usulü de devam ettirdiğini kaydetti. Ayvazoğlu, İslam'ın temel yaklaşımları da muhafaza edilerek büyük bir sentez yaratıldığını vurguladı.

Konuşmasına Osmanlıda şehirleşme ve estetik konusuyla devam eden Ayvazoğlu, "Osmanlıda halkın yaşayacağı mekanlar edep-adap ilişkisi içinde ele alınmıştır. Cami gibi kutsal mekanların ihtişamını gölgeleyecek bina yapılmamasına özen gösterilirdi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Osmanlı Kültürü'nün Estetik Dünyası'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN