Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ertuğrul 1890'a muhteşem gala

Japonya karasularında batan Ertuğrul firkateyni ile 1985'te Türkiye'nin Tahran'da kurtardığı 215 Japon'un üzerinden 2 ülke dostluğunu ele alan filmin galası, Tokyo'da yapıldı

Ertuğrul 1890'a muhteşem gala
Bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Japonya ile Türkiye'nin ilk ortak sinema filmi "Ertuğrul 1890"ın Japonya galası; her iki ülkeden çok sayıda önemli konuğun katılımıyla önceki akşam başkent Tokyo'da gerçekleşti.

O PİLOT DA GALADAYDI

Filmin galasına; Japonya Prensesi Akiko Jouo, Türkiye Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Nermin Kırım ve Nihat Gül, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ve filmin Türk oyuncuları Kenan Ece, Alican Yücesoy, Mehmet Özgür, Melis Babadağ, Murat Serezli ile Japon başrol oyuncuları Seiyo Uchino ve Shioli Kutsuna katıldı. Film; 5 Aralık'ta Japonya'da vizyona girecek. Filmin galasına Türkiye'den katılanlar, Türk Hava Yolları'nın "pijamalı" olarak adlandırılan eski dış desenine boyanan ve adını, Ertuğrul deniz faciasının yaşandığı yer olan "Kushimoto"dan alan özel uçağıyla gitti. Önceki akşam gerçekleşen görkemli Japonya galasına, filmin oyuncularının yanı sıra; 1985 Tahran tahliye operasyonunda gönüllü olarak görev alan THY ekibinden bir pilot ve 8 kabin görevlisi de davetliydi. Japonya Prensesi Akiko'nun da katıldığı galanın açılış konuşmasını, Türkiye Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç Japonca olarak yaptı. "Ertuğrul 1890" tüm konuklardan büyük beğeni topladı. Film 1890'da Japon karasularında batan Osmanlı firkateyni Ertuğrul'un hazin hikâyesi ile 1985'te 215 Japon vatandaşının, Turgut Özal'ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılmasının çarpıcı gerçek öykülerini kurgusal bir senaryoyla aktarıyor. "Ertuğrul 1890"; Türkiye'de 25 Aralık'ta vizyona girecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertuğrul 1890'a muhteşem gala
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN