Türk dizileri ve romanı konuşuldu

Giriş Tarihi: 7.12.2015 09:53
Türk dizileri ve romanı konuşuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılan 'nda "" söyleşisi düzenlendi.

Fuarın söyleşi salonunda gerçekleşen etkinlikte konuşan yazar Solmaz Kamuran, tarihçiler ve edebiyatçıların eleştirilerine maruz kalan tarihi ve siyasi dizileri izleyicide bir merak uyandırması açısından faydalı bulduğunu dile getirerek, "İyi olabilir kötü olabilir bu tartışılır, ama önemli değil" dedi.

Katar'da Türk dizileriyle ilgili ilginç bir anı yaşadığını söyleyen Kamuran, şunları aktardı:

"Sabah otelden çıkıp, etrafı biraz gezmek istedim. Kaldığım otelin hemen arkasında Katara diye bir takım aktivitelerin yapıldığı bir yer var. Oradan geçerken bir baktım, çok güzel süslenmiş bir binada dev bir afiş var, bir baktım ki 'Muhteşem Yüzyıl'. Sordum, soruşturdum, o kadar revaçtaymış ki burada, hediyelik eşyaları satılan bir dükkan açılmış. Böyle bir şey herkese nasip olmaz, insanlar diziyi izleyip merak edebilir, hakkında kitaplar okuyabilir, buna karşı değilim, olumlu bakıyorum."

Kamuran, romanlarını yazarken eski kaynaklar üzerinde araştırma yaptığına değinerek, "Tarihe merakta payı olan yazarlardan biriyim. Ben kendi payıma adil olarak ama aynı zamanda o ilahlaştırılan yahut korkulan yönetici konumundaki insanların da aslında normal duyguları, hataları, kusurları, başarıları, hayal kırıklıkları ve sevinçleri olan insanlar olduğunu aktarmaya çalıştım."

"Dizilerle ulaştığımız yerlere kitaplarla da ulaşıyoruz"

Gazeteci, yazar Bünyamin Yılmaz, dizi ve sinema sektörünün son yıllarda ciddi bir ivme kazandığını belirterek, "Bugün İstanbul'da yaptığınız bir dizi artık çok farklı kanallar üzerinden bütün dünyayı dolaşabiliyor" dedi..

Yılmaz, Türk dizilerinin Rusya'dan Güney Amerika'ya, Bulgaristan'dan Filistin'e, İran'a farklı ülkelerde birçok insan tarafından izlendiğini söyleyerek, şu bilgileri verdi:

"Dizileri izleyenler Türkçe de öğreniyor. Dizilerle ulaştığımız yerlere artık kitaplarla da ulaşabiliyoruz. Kitap fuarlarında da hepimizin dikkatini çeken bir şey, çevrilen bir tarih kitabı mutlaka ilgilisini buluyor. Dizi dediğimiz olay aslında bir anlatım tarzı ve insanları kitaplara yöneltiyor. Bu dizilerde artık tarihi bilen, tarihi yazmış olan danışmanlarla çalışılmaya başlanıyor ve bu konuda hata yapmama özellikle öne çıkıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk dizileri ve romanı konuşuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN