''nın altından iki resim daha çıktı

Giriş Tarihi: 8.12.2015 10:30 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 10:36
'Mona Lisa'nın altından iki resim daha çıktı

Fransız bilim adamı, eşsiz gülümsemesiyle dünyanın en çok tanınan eserlerinden biri olan 'nın altında bir portreyle bir taslak resim buldu.

Rönesans döneminin efsanevi ustası 'nin "" adlı eserinin altında iki resim daha bulundu.

BBC'nin haberine göre, Fransız optik mühendisi , yaklaşık 10 yıldır reflektif ışık tekniği kullanarak incelediği Mona Lisa'nın yağlıboya katmanının altında başka bir portreyle bir de taslak bulduğunu söyledi.

Lumiere Teknoloji'nin kurucularından Cotte, Mona Lisa'nın altındaki resimde, oturur vaziyette, yan tarafa doğru bakan farklı bir kadının portresinin yer aldığını belirterek, "Bu resimdeki kadın gülümsemiyor. Kesinlikle başka bir kadın" dedi.

Bu portrenin altında da bir taslak çizim bulunduğunu dile getiren Cotte, "Daha yakın plandan çalışılan taslakta büyük bir burnu, ince dudakları ve kaba elleri olan bir kadın görülüyor" diye konuştu.

'nde sergilenen tabloyu 2004'ten bu yana inceleyen Cotte, Katman Ayrıntılandırma Yöntemi (LAM) adlı bir teknik geliştirmişti. Tablo üzerine "bir dizi yoğun ışık verilerek" uygulanan yöntemde, kamera yardımıyla ışıkların yansımaları ölçülüyor ve resmin katmanları arasında neler olduğu ortaya çıkarılıyor.

Cotte, "Bu yöntemle, tıpkı bir soğan gibi katmanlara ayırdığımız tablonun, yapılışındaki tüm aşamaları görebiliyoruz" ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mona Lisa'nın altından iki resim daha çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN