Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ziyaretçileri bekliyor

'da Karamanoğlu Alaaddin Bey tarafından Mevlana Celaleddin Rumi'nin ailesinin konaklaması için yaptırılan Mevlana'nın annesi olarak da bilinen tarihi ziyaretçilerini bekliyor.

Giriş Tarihi: 10.12.2015 14:59
Aktekke Camii ziyaretçileri bekliyor

'da 1370 yılında Karamanoğlu beylerinden Alaaddin Bey tarafından Mevlana Celaleddin Rumi'nin ailesinin konaklaması için yaptırılan, annesi Mümine Hatun, kardeşi Alaaddin Çelebi ile yakınlarına ait sandukaların bulunduğu tarihi Aktekke Camisi ziyaretçilerini bekliyor.

"Mader-i Mevlana" (Mevlana'nın annesi) olarak da bilinen , Karamanlıların yanı sıra kenti ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdikleri mekanlar arasında.

Mevlana'ya verilen değerin göstergesi

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptığı açıklamada, Mevlana'nın Belh'ten Karaman'a gelmek için yola çıktıklarını, bu kente yerleşmelerinin tesadüf olmadığını söyledi.

Mevlana'nın bu uzun yolculukta birçok ülke ve şehir geçtiğini ifade eden Çalışkan, "Birçok davetler aldılar. Fakat hiçbirini kabul etmediler. Karamanoğlu Beyi Alaaddin Bey'in daveti üzerine buraya geldiler. Çünkü Karaman binlerce yıldır çok önemli bir kenttir. İlim ve irfan merkezidir. Bu bina da Mevlana ve ailesinin Karaman'da konaklamaları ve ilimlerini çevreye yayabilmeleri için yapıldı. Binanın yapılması bile o dönemde Karaman'ın Mevlana'ya verdiği değerin bir göstergesidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aktekke Camii ziyaretçileri bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN