Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Yakup Kadri'nin romanları yeniden okunmalı”

İstanbul Aydın Üniversitesi'nin düzenlediği ''Milli Mücadelede '' konulu etkinlikte konuşan şair , Yakup Kadri'nin romanlarının günümüz koşullarında yeniden okunması gerektiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 10.12.2015 15:15
“Yakup Kadri'nin romanları yeniden okunmalı”

İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Uygulamaları ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği "Kuruluştan Cumhuriyet'e Kişiler ve Olaylar" üst başlıklı konferans dizisinde bu hafta, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in kuruluşu sürecindeki etkin yazarlardan ve Atatürk ile İsmet İnönü'nün en güvendiği aydınlardan biri olarak gösterilen ele alındı.

"TOPLUMU ANLAMAK İÇİN TÜRKİYE EDEBİYATINI OKUMAK LAZIM"

Konferansın konuşmacısı olan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Rus Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. ,

"Kimliğini yitirmek üzere olan bir toplumda bu konuyu 19.yy sonları ile 20.yy başlarının toplumsal süreçlerinde, bu değerli yazarı gözden geçirip tartışmak için Yakup Kadri'nin günümüz koşullarında yeniden okunması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Konuşmasında Rus edebiyatından kısa bilgiler de veren Behramoğlu, Türk ve Rus edebiyatının karşılaştırmasını da yaparak, "Yazarlar yaşadıkları toplumu yansıtırlar eserlerinde. Türk toplumunu anlamak için Türkiye tarihini ve edebiyatını okumak lazım, günümüzün siyasetçileri bu konuda çok eksikler. Aydınlar ve toplum arasında büyük kopukluk var," diyerek günümüz genç toplumunda okuma alışkanlığının düşük olduğunu söyledi.

Ataol Behramoğlu konuşmasının sonunda yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun önemini şöyle anlattı: "Yakup Kadri'nin yazar ya da düşünür olarak eleştireceğimiz, eksik ya da yetersiz bulacağımız yanlar kuşkusuz olacaktır. Fakat hem yitirdiğimiz yazınsal zevkleri tazelemede, hem de bugünkü tartışmaların hiç de yeni şeyler olmadıklarını görmede Yakup Kadri'nin bize yardımı olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Yakup Kadri'nin romanları yeniden okunmalı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN