Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da töreni yapıldı

Giriş Tarihi: 16.12.2015 12:55
Bursa'da Şeb-i Arus töreni yapıldı

'da Hazreti Mevlana'nın 742'nci vuslat yıldönümünde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde töreni düzenlendi.

'nın 742. vuslat yıl dönümünde 'da töreni yapıldı.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (AKKM) Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Bölümü'nce düzenlenen programda, ilk defa bestekar Salih Berkmen'in eviç makamında bestelediği mevlevi ayini eseri seslendirildi.

Burada konuşan Tasavvuf Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, semanın işitmek olduğunu ve insanlarda müzik kulağının olması gerektiğini söyledi.

Musikinin insanı eğiten çok ciddi bir eğitim aracı olduğunu belirten Kara, "Bu yüzden kulak eğitimi çok önemli. Kainattaki sesi ve ahengi alabilmek, hissedilmek onu teyemmüm edebilmek çok mühim. Bestekarlarımız o ahengi yakalıyorlar ve bize çok güzel bir şekilde aktarıyorlar" ifadelerini kullandı.

Sema gösterilerinin, "İnsanoğlu yavaş yavaş eğitilen bir varlıktır" mesajını verdiğini ifade eden Kara, "İnsanoğlu sabahtan akşama eğitilmez. İnsanoğlu eğitim için uzun bir zaman dilimine ihtiyaç duyar. Buna da tedricilik diyoruz. İnsanın tedrici olarak eğitilmesine tasavvufta makamlar denir. Dört basamaklı bir tasvirdir. Yunus Emre'nin deyimiyle 'şeriat, tarikat, hakikat, marifet'dir. Bu dört basamak ne zaman biter belli değildir. Gerçek hayatta sürekli devam eden bir süreçtir. Bu dört makam bazen çok uzun sürebilir. Bazen de çok kısa sürebilir. Bu kişinin kabiliyetiyle ilgilidir. Ustasının metoduyla ilgilidir. Dolayısıyla semazenler burada o dönüşleriyle sessiz bir şekilde bu yükselişi sembolize ediyorlar. Dikkat ederseniz semazenler konuşmuyorlar, okumuyorlar. Okuyan arkalarındaki heyettir. Semazenler sessiz ve derinden içlerinden okuyorlar."şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'da Şeb-i Arus töreni yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN