Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kül olan 175 yıllık cami ayağa kaldırıldı

Yangında tamamen yanan ve ahşap sanatı açısından yöresel mimarinin bir çok özelliğini bünyesinde barındırması sebebiyle nadide eserlerden olan tarihi cami, yeniden inşa edilerek ibadete açıldı.

Giriş Tarihi: 6.1.2016 14:59 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 15:02
Kül olan 175 yıllık cami ayağa kaldırıldı

Yangında kullanılamaz hale gelen ve ahşap sanatı açısından yöresel mimarinin bir çok özelliğini bünyesinde barındırması sebebiyle nadide eserlerden olan Trabzon'un Çaykara ilçesindeki tarihi cami, aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek hizmete açıldı.

Taşören Mahallesi'nde yer alan ve 1841-1844 yıllarında yapılan 175 yıllık 2 katlı , 2010 yılında henüz belirlenemeyen sebeple çıkan yangın ile kullanılamaz hale geldi.

Mimari özellikleri bakımından Karadeniz yöresinin bir çok özelliğini bünyesinde barındıran, alt katı taştan üst katı ise ahşaptan yapılan caminin restore edilmesi için Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğünce çalışma başlatıldı.

Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü , yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğünün Türkiye'de çok önemli işlere imza attığını, kendilerinin de kurumun Trabzon Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında, Genel Müdürlüğün perspektifi doğrultusunda vakıf ve kültür eserlerini bir bir hayata geçirip yeniden insanlarla buluşturduğunu dile getirdi.

Eserlerin ömürlerini uzatmaya da çalıştıklarını anlatan Yıldırımhan, Giresun, Trabzon, Artvin ve Rize'de ne kadar vakıf eseri varsa, bunların projelendirilmesi ve restorasyonunun tek tek yapıldığını, şu anda da devam eden epeyce işlerinin bulunduğunu söyledi.

"Tamamen yanmış, kül olmuş eseri ayağa kaldırdık"

Mazhar Yıldırımhan, bu çerçevede Çaykara ilçesinde yangın sonucu tamamen yanan bir camiyi restore ettiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu camiyi biz sıfırdan aslına uygun olarak yeniden inşa ettik. Fotoğraflardan, kamera çekimlerinden, köylülerin ellerinde ne malzeme varsa hepsini derleyip toparladık, bunlardan yola çıkarak projeler oluşturduk. Bu çok özgün ve çatılı bir cami. Yöresel mimarinin en güzel örneklerinden birisiydi. Minberi, mihrabı, kapısı çok özel işlemeli idi. Biz bu camiyi aslına uygun olarak A'dan Z'ye kadar bitirdik. Bundan dolayı da çok mutluyuz. Çünkü kaybolmaya yüz tutmuş, tamamen yanmış, kül olmuş eseri ayağa kaldırdık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kül olan 175 yıllık cami ayağa kaldırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN