Harika bir çocuk romanı: Ayasofya’nın Sırrı

S. Serra Erdoğan’ın ikinci romanı, çocukların ve öğrencilerin nefes nefese okuyacağı bir çocuk hikâyesini işliyor.

Giriş Tarihi: 13.2.2016 11:48 Güncelleme Tarihi: 13.2.2016 11:48
Harika bir çocuk romanı: Ayasofya’nın Sırrı
Londra'da başlayan ve hemen bütün büyük Avrupa şehirlerini dolaşarak İstanbul'da son bulan hikâye, çocuklar ve öğrencilerin yanısıra büyüklerin de ilgi ile okuyacağı bir roman niteliğini taşıyor. Hikâyede olağan ve olağanüstüyü ustaca harmanlayan S.Serra Erdoğan, geleneksel motifleri de hikayede son derece renkli biçimde işliyor. Her adımda okuyucuya yeni bir bilgi veren ve onu nefes kesen bir serüvenle şaşırtan hikâye, şu mottoyu taşıyor:

-"Bu oyunda kötüler kazanamaz!"
Kötülerin kazanamayacağı oyun, dünyanın sıfır noktası kabul edilen Greenwich Rasathanesinde başlıyor. Ailesi ile birlikte Londra'da yaşayan Türk gazeteci Murat Kayı, bir gün eşi Hatice ve 10 yaşlarındaki oğlu Fatih'i alarak Greenwich ziyaretine götürüyor. Rasathane ziyareti ve dönüşünde yaşadıkları, küçük Fatih'i birdenbire büyük bir hikâyenin kahramanı haline getiriyor.

Londra'da hepsi de kendi yaşlarında olan Çinli Ai-shi, Mısırlı Aişe, Hindistanlı Salman ve Nijeryalı Osama ile tanışan Fatih, kendisi ve arkadaşları hakkında tarihten gelen bir sırrı keşfediyor. Arkadaşları önce böyle bir sır olduğuna inanmak istemeseler de, gördükleri olağanüstü şeyler karşısında inanmak zorunda kalıyorlar.

Sırrın bilinmeyenlerini araştırmak üzere Paris'e gelen çocuklar, orada Arjantinli Yolanda'yı da yanlarına alarak bir kitabın peşine düşüyorlar. Bu kitabı Roma'da, Fatih'in Yaman adını vereceği yaman bir köpek sayesinde elde ediyorlar.

Maceranın bundan sonrasını elde ettikleri bu kitap yönetiyor. Sırasıyla Zürih, Viyana, Budapeşte, Belgrad ve Sofya'yı gezen çocuklar, karşılaştıkları zorlukları Gül Baba, Demir Baba gibi Osmanlı zamanından kalma büyüklerin yardımları sayesinde aşıyorlar.

Böylece maceralı yolculukları onları İstanbul'a ve Ayasofya'ya getiriyor. İstanbul'un yer altı geçitlerinden geçerek Ayasofya'nın altındaki mahzenlere ulaşan gençler, orada yeni sırlar keşfediyorlar ve hikaye sürpriz biçimde sona eriyor.

S. Serra Erdoğan'ın romanının her sahnesi çarpıcı ayrıntılar ve ince ince tasarlanmış sembollerden oluşuyor. Roman sadece bir hikaye özelliği taşımıyor, aynı zamanda sırrına erilecek bir bulmaca özelliği de taşıyor. Ayasofya'nın Sırrı, belki de Da Vinci'nin Şifresi'ne rakip olabilecek kadar ciddi bir çalışma.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harika bir çocuk romanı: Ayasofya’nın Sırrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN