Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'yı 'da Kırımlı temsil edecek

Ukrayna'yı şarkı yarışmasında, yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatarın 18 Mayıs 1944 tarihinde, Ruslar tarafından yurtlarından sürgün edilişini anlatan “1944” şarkısı ile temsil edecek.

Giriş Tarihi: 22.2.2016 10:10 Güncelleme Tarihi: 22.2.2016 10:10
Ukrayna'yı Eurovision'da Kırımlı Jamala temsil edecek

2016 yılı şarkı yarışmasına katılacak sanatçıyı belirlemek için gerçekleştirilen Ukrayna finalinde, Kırımlı Tatar şarkıcı birinci oldu. Sonucun açıklanmasının ardından konuşan Jamala, Ukrayna'yı en iyi şekilde temsil edeceğini belirterek, "Herkese bana olan güveninden dolayı teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Final öncesi açıklama yapan Jamala, Türkiye'yi çok sevdiğini belirterek, "Eurovision'da Ukrayna'yı temsil edersem o zaman Türk halkı kendi sanatçısına destek verdiği gibi bana destek verecektir diye düşünüyorum" demişti.

Şarkıcı Jamala, "1944" isimli şarkısının büyükannesinin kucağında beş çocuğuyla 18 Mayıs 1944'te, Kırım'dan Orta Asya'ya sürgün edilişinin hikayesinden esinlenerek hazırladığını açıklamıştı.

"Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım"

Jamala'nın "1944" isimli şarkısının nakarat kısmında, Kırım Türkçesi ile "Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım" ifadeleri yer alıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Josef Stalin'in emriyle Sovyet hükmeti, Almanlarla işbirliği yaptıkları suçlamasıyla Kırımlı Tatarlar hakkında sürgün kararı almıştı. 18 Mayıs 1944 yılında başlayan sürgünle yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatar, Özbekistan, Kazakistan ve Sovyetler Birliği'nin diğer bölgelerine sürgün edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'yı Eurovision'da Kırımlı Jamala temsil edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN