Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 saatlik filmle başlıyor

Giriş Tarihi: 1.4.2016
12 saatlik filmle festival başlıyor

Film i ilginç bir sinema deneyimiyle yarın başlıyor: Fransız yönetmen Rivette’in 12 saatlik “Out1, Noli Me Tangere” filmi iki bölüm halinde gösterilecek

Sabah gazetesi ve atv'nin tema sponsoru olduğu Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) düzenlediği İstanbul Film i heyecanı, 2 ve 3 Nisan'da Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek 12 saatlik bir film maratonuyla başlıyor. Fransız yönetmen Jacques Rivette'in "Out1: Noli Ma Tangere" adlı 775 dakikalık filmi günde 6 saatten, iki günlük gösterimle sinemaseverlerle buluşacak. Yıllar içinde kaybolan ve yakın zamana kadar bulunmayan filmin restore edilmiş kopyası özgün uzunluğuyla ilk kez festival kapsamında gösterilecek. Paris'teki bir grup tiyatrocu üzerinden 1968 ruhuna, sanata ve siyasete dair bir meditasyon olarak nitelendirilen efsane filmin 246 dakikalık kısa versiyonu Out 1: Spectre ise Gömülü Hazineler bölümü kapsamında 7 Nisan Perşembe 19.00'da Fitaş 6 Salonu'nda gösterilecek. Yeni Dalga'nın fikir babalarından, olan Rivette 29 Ocak'ta hayatını kaybetmişti.

11 GÜNDE 221 FİLM GÖSTERİLECEK
7-17 Nisan arasında yapılacak olan festivalde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filmi gösterilecek. Festivalde atv "Yıllara Meydan Okuyanlar" bölümünün, SABAH gazetesi de festivalin en fazla filminin gösterileceği "Dünya Festivallerinden" bölümünün tema sponsorluğunu üstlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 saatlik filmle festival başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN