400 yıllık 'Eyüp Oyuncakları' 'da sergilenecek

Giriş Tarihi: 15.4.2016 09:52
400 yıllık 'Eyüp Oyuncakları' Viyana'da sergilenecek

Tarihi 400 yıl öncesine dayanan "Eyüp Oyuncakları", Eyüp Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü Temsilciliği birliğiyle, 23 Nisan'da Viyanalı sanatseverlerle buluşacak.

Tarihi 400 yıl öncesine dayanan "Eyüp Oyuncakları", Eyüp Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Temsilciliği birliğiyle Viyana'da sergilenecek.

Türk Hava Yolları'nın ulaşım sponsorluğunda gerçekleştirilecek sergi, 23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Hacivat ve Karagöz gösterileri, boyama etkinlikleri eşliğinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Eyüp Belediye Başkanı Remzi , "Biz küçükken ailemizle birlikte Eyüp'e gelirdik. O zamanlar oyuncakçılar çarşısını gezerdik ve büyüklerimiz bize oyuncak alırlardı. Şimdilerde kitapçıların olduğu yer o zamanlar Oyuncakçılar Çarşısı'ydı." dedi.

"Eyüp oyuncakları kültürel bir değer"

Aydın, her alanda Eyüp'ün tarihi dokusunu, değerlerini ihya etmeye, yeniden canlandırmaya çalıştıklarını söyleyerek, şunları aktardı:

"Tarihi Eyüp oyuncakları da bu değerlerden. Bu oyuncaklar üretildiği dönemde olduğu gibi günümüzde de çocukların ilgisini çekecek özellik ve güzellikteler. Bu oyuncakların doğal malzemelerden yapılmış olmaları da ayrıca önemli. Günümüzde kimyasal malzemelerden yapılmış oyuncaklar çocuklarımız ve toplum sağlığı açısından büyük bir sorun oluşturuyor. Eyüp oyuncakları kültürel bir değer ve gelenek, Eyüp oyuncakçılığı yaşatılması gereken bir zanaat ve bugünün dünyası ile baktığımız oyuncakları sağlıklı ve bizden olan yerli ve milli bir ürün."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
400 yıllık 'Eyüp Oyuncakları' Viyana'da sergilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN