Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En doğal halleriyle bu de

Yıldız Holding, "İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay" sine ev sahipliği yapıyor.

Giriş Tarihi: 13.10.2016 17:04 Güncelleme Tarihi: 13.10.2016 17:34
En doğal halleriyle bu sergide

Geleneksel ve sanata farklı platformlarda destek veren, kendi koleksiyonunda bulunan sanat eserlerini belirli dönemlerde Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Salonu'nda çalışanları ve sanatseverlerle buluşturuyor. Bu kez, Mavi Senfoni'nin de aralarında bulunduğu Burhan Doğançay'ın eserlerinden oluşan özel bir seçki ziyarete açılıyor.

18 Kasım 2016 tarihine kadar Sergi Salonu'nda sanatseverleri ağırlayacak olan sergide Ressam Burhan Doğançay'ın birbirinden değerli eserleri yer alıyor.

Sergide yer alan 19 resmin yer aldığı seriler şöyle sıralanıyor:

• Koniler

• Kurdeleler

• Çerçeveli Duvarlar

• Çifte Gerçeklik

• Formüla 1

• Grego

Doğançay sergisinde bu serilere ek olarak Kurdeleler serisinden bir Aubusson duvar halısı ve Yahşi Baraz objektifinden on sekiz tane portre ve atölye fotoğrafları ile 1977 yılından bir adet sergi afişi de yer alıyor.

EN DOĞAL HALLERİYLE BU SERGİDE

Aralarında sanatçının eşi Angela Doğançay'ın, Mavi Senfoni'nin eserleşme sürecinden bir kesitin ve sanatçının 'taki atölyesinin de bulunduğu fotoğraflar Doğançay'ı tanıma ve anlama sürecine ışık tutacak.

KENDİNE ÖZGÜ ESERLERİYLE BURHAN DOĞANÇAY

Burhan Doğançay, insanların kent duvarlarında bıraktığı izleri inceler. Silinen yazıları, üstü örtülü panoları, farklı coğrafyalardan ikonlaşmış siyaset ve sanat insanlarını, popüler kültürden semboller ve zamanın katmanları ile beraber tuvale taşır. Zamanın ruhunun coğrafyalara göre kılık değiştirdiğini fark ettiğimiz eserlerinde, tüketim ve iletişim gibi meseleleri irdelemiş, yırtılmış afişleri ve çok katmanlı duvarları, birer hazır nesne olarak görmüş ve kendine özgü üslubuyla yorumlamıştır.

HAFTA SONU RANDEVUSUZ VE ÜCRETSİZ

Sergi 18 Kasım 2016 tarihine kadar, hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında 0216 524 25 00 numaralı telefondan randevu alınarak; hafta içi 17.00-20.00 ve hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında ise randevusuz gezilebilecek.

SANATIN YANINDA

Holding olarak, kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumun geniş kesimleri için erişilebilir olmasını sağlayacak projelerde yer alıyoruz. Sanat alanında gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ve desteklediğimiz sanat platformları ile hedefimiz toplumu sanatla iç içe tutmak, çocukları küçük yaşta sanatla tanıştırmak. Çünkü sanatın bireylerin gelişimine ve estetik bakış açısı kazanmalarına yapacağı olumlu etkiyi önemsiyoruz. Hem çağdaş hem klasik sanatlara verdiğimiz destekle Türkiye'de sanat platformlarının çoğalmasına, kalıcı olmasına ve daha çok insana ulaşmasına ön ayak oluyoruz.

SANAT KOLEKSİYONU

Yirmi yıl boyunca çeşitli müzayede ve sergilerden alınan, 1000'i aşkın eserin yer aldığı resim ve hat koleksiyonumuz hem Çamlıca Seminer Salonu'nda hem şirketlerimizin ofislerinde sergileniyor.

EYE OPENER - GÖZ AÇICI

Burhan Doğançay 2000 yılında New York'ta çektiği göz fotoğrafını bu eserin odak noktası olarak kullanmıştır. Sanatçının vefatından sonra fotoğrafın aslı "Picture the World: Burhan Doğançay as Photographer" sergisi kapsamında Istanbul, Ankara, Porto, Lizbon ve Taipei'de sergilenmiştir.

Eye Opener - Göz Açıcı

MAVİ SENFONİ – SYMPHONY İN BLUE

Burhan Doğançay, "Mavi Senfoni" adlı eserini, Sultan Ahmet Camii'nin içinde yer alan İznik Çinileri ve 17. yüzyılda kullanılan Osmanlı motiflerinden esinlenerek kolaj ve fümaj teknikleriyle yorumlar. Burhan Doğançay "Koniler" serisinden olan bu başyapıtını 1987 yılında, New York'ta Metropolitan Müzesi'nde açılan ve arasında Topkapı Sarayı'ndan gelen objelerin de olduğu "Muhteşem Çağ" sergisinden hareketle ilk İstanbul Bienali'nde sergilenmek üzere "Muhteşem Çağ" ve "Mimar Sinan" tabloları ile beraber üretmiş ve Osmanlı İmparatorluğunun zirve dönemine atıfta bulunmuştur.

Mavi Senfoni – Symphony in Blue

BİG BUCKS – BÜYÜK METELİK

Koniler arasına yerleştirilmiş olan Amerikan dolarları ile Burhan Doğançay, sanat eserlerini ticari değeri ile ölçen anlayışı işaret eder. Dünyada artan materyalizmin sanattaki yansımasını "üzerindeki para kadar değeri var" imasında bulunarak, tuvale taşımıştır.

Big Bucks – Büyük Metelik
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En doğal halleriyle bu sergide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN