Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 Harika günümüze taşındı

Uzmanlar, animasyon yöntemiyle Dünya’nın 7 Harikası arasındaki devasa yapıları ve eserleri yeniden inşa etti, ortaya muazzam görüntüler çıktı

Giriş Tarihi: 15.5.2019
7 Harika günümüze taşındı
M.Ö. 2'nci yüzyılda yaşayan Yunan şair Sidonlu Antipater'in hazırladığı "Dünyanın 7 Harikası" listesinde yer alan eserlerden sadece Mısır'daki Piramitler günümüze kadar ayakta kaldı. Eski anıt ve mekanların günümüz peyzajıyla nasıl bir görünüme sahip olabileceği animasyon desteğiyle ortaya konuldu.
1. Apollo Heykeli: Tam 33 metre uzunluğunda olan heykel, Rodos Adası'ndaki Mandraki Limanı'nda 15 metre yüksekliğindeki iki kale ayağı üzerine kuruldu. Tunç heykel, M.S. 654'te bir depremde yıkıldı.
2. Büyük Giza (Keops) Piramidi: 4 bin 500 yılı aşkın bir süre önce inşa edilen piramidin yapımında 2.5-15 ton arası taşlar kullanıldı. Yapımının 20 yıl sürdüğü tahmin ediliyor.
3. Babil'in Asma Bahçeleri: Irak'ın başkenti Bağdat'ın 80 km güneyinde bulunan Babil'in Asma Bahçeleri'nin yeri tam olarak bilinmiyor. Bahçelerin Irak'ta El Hilla üzerinde olduğu düşünülüyor.
4. İskenderiye Feneri: Yunan mimar Knidos'lu Sostratus tarafından yapılan bu fener, 12-15 yüzyılları arasında bakımsızlıktan çökmeye başladı.
5. Halikarnas mozolesi: Bu başyapıt Kral Mausollos'un Mezarı, karısı ve kızı tarafından Halikarnas'ta (Bodrum) büyük bir devasa mezarlık yaptırıldı.
6. Olympia'daki Zeus Heykeli: Zeus Tapınağı'na M.Ö. 430'da dikilen 12 metre uzunluğundaki heykel, Yunanlılar tarafından 391'den sonra İstanbul'a götürüldü. M.Ö. 462'de yangında yok oldu.
7. Efes'teki Artemis Tapınağı: M.Ö. 550 yıllarında inşa edilen tapınak, 120 yıl gibi uzun bir sürede tamamlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 Harika günümüze taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN