Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl yazılır? TDK'ye göre karnıbahar kelimesi yazılışı!

Günlük hayatta en sık kullandığımız kelimeler arasında bir bitki olan yer almaktadır. Bu kelimeyi söylerken çoğu zaman kolay bir şekilde günlük konuşma akışı içerisinde söyleriz. Ancak söz konusu yazmak olduğunda, çok yaygın yapılan bir hata vardır. Bu nedenle de vatandaşlar sıkça 'karnabahar / karnıbahar' nasıl yazılır sorusunun cevabını araştırmaktadır. Peki, Türk Dil Kurumu'na (TDK'ye) göre karnabahar nasıl yazılır? İşte, resmi kurallara göre karnıbahar kelimesinin doğru yazılışı...

Giriş Tarihi: 31.3.2020 23:56 Son Güncelleme: 1.4.2020 01:59 ABONE OL
Karnabahar nasıl yazılır? TDK'ye göre karnıbahar kelimesi yazılışı!

Günümüzde sık tüketilen sebzelerden birisi de karnabahardır. Bu nedenle insanlar karnabahar kelimesinin nasıl yazıldığını merak araştırıyor. Aslında, günlük hayatta kullanılan ve söylemesi kolay olan birçok kelimenin yazılışında insanlar hataya düşebiliyor. Yazarken bir hata yapmamak için de o kelimenin nasıl yazıldığına bakıyor. En çok araştırılan eklimeler arasında karnıbahar yer alıyor. Bu kelime okunurken karnıbahar şeklinde okunuyor ancak yazarken birçoğu tereddüde düşüyor. Bu kelimenin yazılışlarını incelediğimizde en çok karnabahar, karnıbahar şeklinde yapılan yazımlar çıkıyor. Peki, karnabahar kelimesi doğru yazılışı nasıldır?

KARNABAHAR / KARNIBAHAR NASIL YAZILIR?

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) resmi web sitesinde KARNABAHAR / KARNIBAHAR yazılışı en çok aratılan sözcüklerin en başında yer alıyor. Hayatımızda sıkça yazımı karıştırılan kelimelerden birisi olan karnabahar sözcüğünün doğru yazılışı ve cümle içerisinde yer verilmiş doğru örnekleri haberimizden öğrenebileceksiniz.

KARNABAHAR MI, KARNABAHAR MI?

TDK'ya göre karnabahar kelimesi ortasında 'a' ile yani karnabahar olarak yazılır. Günümüzde birçok insan bir harf fazla kullanarak yazım hatası yapabilmektedir.

Karnabahar (doğru yazımı)

Karnıbahar (hatalı yazımı)

KARNABAHAR DOĞRU YAZIMI İLE İLGİLİ DOĞRU VE YANLIŞ CÜMLE ÖRNEKLERİ

Haşlanmış suya bir avuç karnabahar ekledi. Doğru

Pazardan 1 kilo karnıbahar satın aldı. Yanlış

Yemek için en sağlıklı seçenek karnabahar! Doğru

TDK NEDİR? TÜRK DİL KURUMU TARİHÇESİ

Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932'de Atatürk'ün talimatıyla kurulmuştur. Cemiyetin kurucuları, hepsi de milletvekili ve dönemin tanınmış edebiyatçıları olan Sâmih Rif'at, Ruşen Eşref, Celâl Sâhir ve Yakup Kadri'dir. Kurumun ilk başkanı Sâmih Rif'at'tır. Türk Dili Tetkik Cemiyetinin amacı, "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek" olarak tespit edilmiştir. Kurulan cemiyet bu amacını Türk dilini tetkik ve elde edilen neticeleri neşir ve tamim ederek gerçekleştirecektir. Bu amaca ulaşmak için de şu yol takip edilecektir: 1. Toplanıp ilmî müzakerelerde bulunmak; 2. Türk dilini kendi meşelerine, tekâmülüne ve ihtiyaçlarına göre tespit ve tedvin etmek; 3. Türk dilini tetkike yarayacak vesaik ve malzemeyi elde etmek, eski kitaplardan ve memleketin her mıntıkasındaki halk dilinden derlemeler yapmak ve yaptırmak; 4. Cemiyet mesaisinin semerelerini her türlü yollarda neşre çalışmak.

ARKADAŞINA GÖNDER
Karnabahar nasıl yazılır? TDK'ye göre karnıbahar kelimesi yazılışı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA