Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Mülteci Kadınların Problemleri Masaya Yatırıldı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Kütahya’da Mülteci Kadınların Problemleri Masaya Yatırıldı
İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından ’Mülteci Kadınların Problemleri’ konulu panel düzenlendi.
Moderatörlüğünü İl Vaizesi Aysun Ögcem’in yaptığı panel de konuşan Kütahya İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, zulmün elinden kaçıp gelenlere sahiplenmenin hiçbir vicdana sığmayan bir insanlık ayıbı olduğunu dile getirdi.
Gül, "Vatanını, beldesini, işini, gücünü bırakarak ülkemize sığınan insanlara el uzatmak Müslüman olmanın gereğidir. Zulmün elinden kaçıp gelenler kadın ve çocuksa onlara bigane kalmak, sahiplik etmemek hiçbir vicdana sığmayan bir insanlık ayıbıdır. Her biri emanet olan çocuk ve kadınlara daha ziyade hassasiyet göstermek, yaşadıkları zorlukları bir nebze olsun azaltmak Müslümanlık ve insanlık vazifesi telakki edilmelidir" dedi.
Gül, "Muhacir ve Mülteci kardeşlerimize Allah’ tan sabır ve metanet dilerim” ifadelerini kullandı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Sosyolog Aliye Özkul, göçün tarihi seyrine değindikten sonra mültecilere karşı toplumun ön yargısının ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekerek, olayı sosyolojik boyutlarıyla ele aldı.
İl Vaizesi Emin Çiftçi, mülteci kadınların yaşamış olduğu sıkıntı ve problemlere dikkat çektikten sonra dinimizin kardeşlik duygularının yeniden inşa edilmesi ve ensar-muhacir kardeşliğinin tekrar canlandırılması gerektiğini anlattı.
Panelin sonunda ilimizde yaşayan Afganlı misafirimiz Nilüfer Mecidi ve kızı Meryem Mecidi, Somalili misafirimiz Emel Ali Mahmud söz alarak öncelikle Türk milletine teşekkür etti.(EFE)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kütahya’da Mülteci Kadınların Problemleri Masaya Yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN